Otyłość i jej długofalowe konsekwencje dla zdrowia

Business, job, occupation and modern lifestyle concept. Portrait of sad unhappy young female manager with excess pounds touching face, having tired facial expression at the end of working day

Szacuje się, że w 2014 roku na całym świecie problem otyłości dotyczył aż 266 milionów mężczyzn i 375 milionów kobiet, a liczba ta cały czas rośnie. Nadmierna masa ciała nie tylko powoduje zmianę w wyglądzie, lecz także jest potencjalnym źródłem problemów zdrowotnych. Sprawdź, jakie długofalowe konsekwencje dla zdrowia może mieć otyłość.

Otyłość – kiedy można ją rozpoznać?

Otyłość jest chorobą związaną z obecnością nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, mogącą prowadzić do powikłań zdrowotnych. Jej rozpoznanie nie jest trudne – diagnozę otyłości stawia się na podstawie pomiarów antropometrycznych (przede wszystkim masy ciała i wzrostu pacjenta) i wyliczenia na ich podstawie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Jego wartość, obliczona poprzez podzielenie masy ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach kwadratowych pozwala na rozpoznanie otyłości i określenie jej stopnia:

 • otyłość 1. stopnia dotyczy osób z BMI między 30 a 34,9 kg/m2,
 • otyłość 2. stopnia stwierdza się w przypadku BMI mieszczącym się w zakresie 35,0–39,9 kg/m2,
 • otyłość 3. stopnia rozpoznaje się u pacjentów z BMI równym lub wyższym niż 40 kg/m2.

Jeśli mierzysz się z nadmierną masą ciała, nie czekaj – umów się na wizytę do lekarza, który pokieruje diagnostyką i leczeniem otyłości.

Jakie są potencjalne powikłania otyłości?

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej u osoby z otyłością może prowadzić do wystąpienia innych chorób w dwojaki sposób – poprzez wpływ na anatomię poszczególnych części ciała oraz przez obecność zaburzeń metabolicznych.

Do pierwszej grupy można zaliczyć:

 • obturacyjny bezdech senny – nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy szyi prowadzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia dróg oddechowych w trakcie nocnego spoczynku;
 • zwyrodnienie stawów – dotyczy to w szczególności stawów kolanowych;
 • chorobę refluksową przełyku.

Konsekwencją zaburzeń metabolicznych u pacjentów z otyłością mogą być m.in.:

 • cukrzyca typu 2,
 • choroba niedokrwienna serca, a w jej efekcie również zawał mięśnia sercowego,
 • udar niedokrwienny mózgu,
 • stłuszczenie wątroby,
 • kamica żółciowa,
 • choroby nowotworowe, m.in. rak piersi, rak jelita grubego, rak przełyku.

Przypuszcza się, iż powikłania sercowo-naczyniowe u osób z otyłością mogą zwiększać również ryzyko choroby Alzheimera – schorzenia, w którym dochodzi do postępujących zaburzeń poznawczych, otępienia i przedwczesnej śmierci. Nie można również nie wspomnieć o wpływie nadmiernej masy ciała na psychikę osoby mierzącej się z otyłością. Niestety, mimo prób edukowania społeczeństwa na temat choroby, jaką jest otyłość, wciąż bywa ona powodem stygmatyzacji i dyskryminacji, co często przekłada się negatywnie na stan psychiczny chorego.

Artykuł postał w ramach kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości. Mecenasem kampanii jest Novo Nordisk.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content