Ochotnicze Straże Pożarne z całej Polski otrzymają wsparcie od KGHM

fot. prasowe KGHM

Bezpieczeństwo i współpraca – Fundacja KGHM Polska Miedź ogłasza konkurs na wsparcie finansowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. Jednostki mają szanse na dofinansowanie do zakupów sprzętu ratownictwa przeciwpożarowego czy medycznego. Wartość programu to 5 mln zł.

Darowizny z Fundacji KGHM Polska Miedź otrzymają najlepsze projekty, które polegają na zakupie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Sprzęt pomoże w zapobieganiu i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych. Wszystko dla wzmocnienia bezpieczeństwa mieszkańców kraju.

– Ochotnicze Straże Pożarne to niezwykle ważny składnik systemu bezpieczeństwa naszego kraju. Druhny i Druhowie OSP są obecni zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc. KGHM od lat wspiera Ochotnicze Straże Pożarne w całym kraju. Dzisiaj chcemy ogłosić start nowego programu Fundacji KGHM dla OSP, którego wartość to 5 mln zł. Dziękuję prezesowi Tomaszowi Zdzikotowi za tę ważną inicjatywę – powiedział podczas inauguracji konkursu Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.

 Specyfika pracy w KGHM sprawia, że w sposób szczególny doceniamy znaczenie wszystkich instytucji stojących na straży bezpieczeństwa i podejmujących interwencje w sytuacji zagrożenia. Stąd z jednej strony stale rozwijamy naszą Jednostkę Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, która należy do najlepszych na świecie, a z drugiej, od lat angażujemy się we wspieranie między innymi Ochotniczych Straży Pożarnych. Program, który dziś inicjujemy to rozwinięcie długoterminowej współpracy i nasza cegiełka do wzmocnienia krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego – mówił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

– Chciałbym podziękować za te środki. To są pieniądze, które będą przeznaczone na bezpieczeństwo. To środki, które pozwolą na posiadanie narzędzi do tego, żeby ratować życie i zdrowie osób, które są poszkodowane – powiedział Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych.

Fundacja KGHM Polska Miedź dla OSP”

Celem konkursu KGHM jest przede wszystkim podniesienie skuteczności akcji ratowniczo-gaśniczych i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom kraju. Fundacji KGHM zależy również na podniesieniu efektywności działań prowadzonych przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z różnymi formacjami.

Jednostki OSP, które zgłoszą się do konkursu otrzymane darowizny mogą przeznaczyć m.in. na zakup sprzętów ratownictwa technicznego, wodnego, medycznego, wysokościowego, poszukiwawczo-ratowniczego czy wyposażenie ochronne dla strażaków. Konkurs zostanie rozstrzygnięty we wrześniu. Regulamin i szczegóły znajdą się na stronie www.fundacjakghm.pl.

20 lat Fundacji KGHM Polska Miedź

Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo Fundacja KGHM Polska Miedź angażuje się w liczne projekty i działania związane z ratownictwem, ochroną ludności oraz bezpieczeństwem publicznym. Środki przeznaczane są w większości na zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz pojazdów specjalistycznych dla placówek interwencyjno-ratunkowych, m.in. jednostek straży pożarnej i policji. Tylko w 2022 roku Fundacja przekazała strażom pożarnym 43 darowizny finansowe na łączną kwotę blisko 2 mln zł.

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej otrzymały darowizny m.in. na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych, sprzętu specjalistycznego czy umundurowania. M.in. w gminie Głogów dofinansowano zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4×4 na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej Serby, a OSP Rzeszotary (na Dolnym Śląsku) została doposażona w specjalistyczny sprzęt ratowniczy: nożyce, rozpierak kolumnowy, rozpierak ramieniowy, pompy hydrauliczne wraz z przewodami. W ostatnich dwudziestu latach (2003-2023) łączna kwota darowizn z Fundacji KGHM dla OSP i PSP przekroczyła 8,5 mln zł.

Ratownictwo na najwyższym poziomie

Bezpieczeństwo pracowników jest dla Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. bezwzględnym priorytetem, a ratownicy i strażacy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM należą do najlepszych na świecie. Ich profesjonalizm i umiejętności były wielokrotnie doceniane. W ostatnich Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratowniczych (2022 rok) ratownicy górniczy KGHM w jednej z konkurencji zajęli III miejsce otrzymując brązowy medal.

mat. prasowe KGHM

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content