Intel stawia na Dolny Śląsk

fot. TK/Radio Rodzina

Utworzenie ponad dwóch tysięcy miejsc pracy i zainwestowanie ponad 4,5 mld dol. w zakładzie integracji i testowania półprzewodników, który ma powstać na terenie gmin Miękinia i Środa Śląska – to plany firmy Intel, której przedsiębiorstwo chce zrealizować na Dolnym Śląsku.

– To wielki moment nie tylko dla Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Chcemy, by Polska dynamicznie się rozwijała. Intel to jeden z największych amerykańskich inwestorów i pracodawców w Polsce. Dzisiejsze ogłoszenie to kolejny wielki krok na przód. To jeden z największych przykładów jak bliskie stały się relacje polsko-amerykańskie – mówił Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

Intel działa w Polsce od 30 lat, pierwszą inwestycją było otworzenie biura sprzedaży i marketingu w 1993 roku i zatrudnienie około 50 osób. W 1999 roku nastąpiła akwizycja przez Intel firmy Olicom, która stanowiła początek ośrodka badawczo-rozwojowego w Gdańsku. – Dzisiaj Gdańsk jest największym ośrodkiem badawczo-rozwojowym Intela w Europie – tłumaczy Ryszard Dyrga, dyrektor generalny firmy Intel w Polsce.

Poprosiliśmy Michała Dżogę, Poland Country Managera w firmie Intel o informacje nt. ogłoszonej inwestycji.

Zdaniem Jana Grzegorczyna – burmistrza Miękini, ośrodek Intela, który ma stanąć na terenie zarządzanej przez niego gminy to szereg możliwości rozwoju dla całego regionu.

Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, zdradził przed jakimi wyzwaniami stoją gminy, na terenie których ma powstać inwestycja światowego giganta technologii.

Planowana data zakończenia budowy inwestycji to 2027 rok. Inwestycja ma pochłonąć ponad 4,5 miliarda dolarów, a w powstałym zakładzie integracji i testowania półprzewodników zatrudnienie ma znaleźć docelowo około 2000 osób.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content