Ekologicznie połączą pokolenia

Foto: GRZEGORZ RAJTER

Współtworzenie muralu z morświnem w roli głównej, Muzeum Starych Sprzętów stworzone z potencjalnych rupieci oddanych przez mieszkańców, pokaz pracy dronów, budowa karmników dla ptaków oraz ekozabawek – to tylko wierzchołek z góry atrakcji, które zauważymy na EkoPikniku Rodzinnym. Poprowadzi go Grażyna Wolszczak. Barwna impreza Ekosystemu rozegra się w ostatnią niedzielę wiosny – 18 czerwca w PSZOK przy Michalczyka 9. Co czeka widzów?

Międzypokoleniowa impreza rusza w niedzielę już o 10.00. Dla gości przygotowano aż sześć godzin aktywności. Muzeum Starych Sprzętów, które będzie jedną z głównych atrakcji Ekopikniku, powstało z nietypowych i oryginalnych śmieci oddawanych przez wrocławian do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Frania, Jamnik i praprzodkowie termomiksa

Na co dzień spółka Ekosystem, która wraz z wykonawcami zajmuje się gospodarką odpadami, prowadzi w nim warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów dotyczące segregacji odpadów. Muzeum pozwala widzom na niezwykłą podróż w czasie.

To miejsce dające drugie życie odpadom, a jednocześnie pokazujące kawał historii codziennego Wrocławia. Jest tu m.in. wirnikowa pralka Frania, są popularne i niezłomne odkurzacze „jamniki” z Predomu, są kineskopowe telewizory, pierwsze komputery i stare radia. Są przykręcane do taboretów maszynki do mielenia mięsa lub wiekowe Singery, czyli maszyny do szycia. Jest strefa wojskowa – a w niej hełmy, mundur żołnierza radzieckiego czy maski gazowe. Jest też strefa foto – z aparatami, mającymi już 60 lat przebiegu. I jest rarytas – ponad stuletnie pianino z Breslau, z ówczesnej Fabryki – mówi Michał Sałkowski, rzecznik Ekosystemu, organizującego Ekopiknik Rodzinny.

O tym, co będzie się działo opowiada Michał Sałkowski.

Rodzinny EKOpiknik poprowadzi aktorka Grażyna Wolszczak.

Morświn i peeling, czyli zrób sobie świat eko

Rodzinny Ekopiknik to także seria warsztatów. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w ekologicznych grach z nagrodami – od EkoBingo i EkoMilionerów po zgniatanie butelek na czas. Stworzą ekozabawki, na czele z ośmiornicą i zobaczą pokaz pojazdów sprzątających – od pługosyparek po śmieciarki. Nieco starsi skonstruują las w słoiku, karmniki dla ptaków czy dywan z T-shirtów, wymienią elektroodpady na wybraną sadzonkę. Zadbają też o swoją urodę – zrobią bowiem naturalny peeling z rzeczy dostępnych w każdej kuchni. A jeżeli kuchnia, to dodajmy jeszcze, że na ekopikniku nie zabraknie też strefy gastro.

Zaś na deser, odwiedzający będą współtworzyć mural z morświnem w roli głównej. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem w naszym kraju, z powodu działalności człowieka. W Bałtyku pozostało zaledwie kilkaset morświnów. To zwierzę stało się pretekstem do dyskusji, jak poprzez codzienne nawyki i segregację możemy lepiej współgrać ze środowiskiem.

Grażyna Wolszczak to ambasadorka ekologicznych zachowań i postaw, walcząca o obywatelskie prawo do oddychania powietrzem bez smogu. I jednocześnie autorka edukacyjnego spektaklu-bajki dla dzieci GDZIE JEST BUTELECZKA?, wystawianego w Garnizonie Sztuki pod patronatem WWF Polska, promującego ideę recyklingu.

Źródło: Mat. Pras.

Mat. Pras. / Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content