L4 na dziecko

Źródło: Mat. Pras.

Jeśli Twój maluch jest rozdrażniony, wyjątkowo marudny i szarpie się za ucho lub gorączkuje i ma trudności z zasypianiem, istnieje prawdopodobieństwo, że może to być spowodowane infekcją ucha. Infekcje uszu u dzieci często ustępują same lub w niektórych przypadkach po zastosowaniu leczenia antybiotykowego. Wiele rodziców zastanawia się jak najszybciej otrzymać L4 na dziecko. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, jaki jest najprostszy na to sposób.

Poznaj pięć wskazówek dotyczących leczenia infekcji ucha w domu

Nawet gdy przepisane są antybiotyki, nie zaczną one działać przez 24 do 48 godzin. Twoje dziecko nie musi jednak cierpieć. Istnieją proste, skuteczne sposoby, aby zmniejszyć dyskomfort i ból dziecka podczas infekcji ucha.

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe: w zależności od wieku, skonsultuj się z lekarzem

Leki bez recepty mogą pomóc zmniejszyć ból i gorączkę u Twojego dziecka. Przeczytaj uważnie etykiety i instrukcje podczas podawania leków obniżających gorączkę. To bardzo ważne, aby postępować zgodnie z instrukcjami i dać odpowiednią dawkę w zależności od wagi i wieku dziecka.

Niemowlęta poniżej trzeciego miesiąca życia, które mają gorączkę, wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, nawet jeśli wyglądają dobrze i nie wykazują innych oznak choroby.

Przyłóż zimny okład lub ciepły kompres do ucha dziecka

Umieść zimną mokrą ściereczkę na uchu zewnętrznym przez 20 minut, aby pomóc w bólu, dopóki nie zacznie działać lek przeciwbólowy.

Niektóre dzieci wolą ciepły kompres, który pomoże złagodzić ból. Użyj ciepłej ścierki i pozostaw ją, aż stanie się chłodna.

Utrzymuj dziecko w stanie nawodnienia

Upewnij się, że utrzymujesz swoje dziecko dobrze nawodnione. Podawaj dużo zimnych płynów.

Unieś głowę dziecka

Utrzymywanie głowy dziecka podniesionej może złagodzić niektóre z nacisków.

Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 2 lata i nie śpi już w łóżeczku, użyj poduszki, ale nigdy nie używaj poduszki z niemowlęciem. Możesz trzymać niemowlę w pozycji pionowej w foteliku samochodowym, aby złagodzić nacisk.

Zwróć uwagę na wydzielinę z ucha

Wydzielina z ucha może być normalnym zjawiskiem przy infekcji ucha. Najczęściej goi się ona po wyleczeniu infekcji ucha. Wytrzyj wydzielinę. Uważaj, aby nie zatkać ucha bawełną, ponieważ zatrzymana ropa może spowodować zakażenie wyściółki kanału słuchowego.

Kiedy wezwać lekarza?

Zaleca się udanie do pediatry, jeśli:

  • Gorączka utrzymuje się dłużej niż dwa dni podczas stosowania antybiotyków,
  • Ból ucha staje się silny lub płacz trwa bez przerwy,
  • Ból ucha trwa dłużej niż trzy dni po podaniu antybiotyków,
  • Wydzielina z ucha nie poprawia się po trzech dniach przyjmowania antybiotyków,
  • Stan dziecka się pogarsza.

Porozmawiaj z pediatrą, jeśli Twoje dziecko cierpi na nawracające infekcje ucha, zwłaszcza jeśli w rodzinie występują alergie i astma. Podczas wizyty oprócz e-Recepty na właściwe leki, poproś lekarza również o L4 na dziecko, jeśli jego stan nie pozwala mu na powrót do żłobka, czy szkoły.

Zapobieganie infekcjom ucha

Chociaż nie można odeprzeć każdego zarazka, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji ucha, w tym poprzez:

  • Karmienie piersią niemowlęcia, aby przekazać mu odporność,
  • Unikanie biernego palenia,
  • Mycie rąk,
  • Aktualizowanie szczepień ochronnych.

Twoje dziecko powinno zacząć czuć się lepiej w ciągu kilku dni po wizycie u lekarza. Jeśli minęło kilka dni, a dziecko nadal wydaje się chore, należy skontaktować się z lekarzem. Być może Twoje dziecko będzie potrzebowało innego antybiotyku. Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym i razem z e-Receptą załatw L4 na dziecko. 

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content