Zmierz się z hakerami w grze o „Cybertron”

mat. prasowe

Hakerzy przejęli portal lokalnej redakcji i sparaliżowali jego pracę. Sytuację może uratować międzynarodowy zespół młodych informatyków. Tak wygląda scenariusz gry „Cybertron” organizowanej wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

„Cybertron” to zespołowa gra dla uczniów szkół średnich sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.

– Cyberbezpieczeństwo to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na naszej uczelni. Dlatego bardzo się cieszę, że znów będziemy gościć młodych pasjonatów, którzy być może w przyszłości zostaną naszymi studentami. Warto się zgłosić, bo przygotowaliśmy dla Was naprawdę ciekawe zadania, których rozwiązanie wcale nie będzie takie proste, jak się wydaje. Przyjdźcie i sprawdźcie sami. To szansa, by pojawili się nowi, zdolni studenci – mówi rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs.

Fabuła gry zakłada zablokowanie przez hakerów portalu internetowego jednej z lokalnych redakcji. Atak sprawia, że nie można publikować nowych wiadomości, konta redakcyjne pracowników są zablokowane. Trzeba zatem dotrzeć do czytelników portalu w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem gazety papierowej. Dziennikarze muszą napisać informacje, złożyć i wydać gazetę, a następnie rozdać ją „z ręki” mieszkańcom miasta.

– Cyberbezpieczeństwo obecnie nabiera szczególnego znaczenia, dlatego przygotowaliśmy wydarzenie, które ma przede wszystkim zachęcić do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych, dać możliwość rozwoju informatycznych zainteresowań oraz nawiązania nowych relacji. Czekamy na Wasze zgłoszenia! – zaprasza Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Gra – prowadzona w języku angielskim – będzie się składać z zadań terenowych, które odbędą się na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz z części informatycznej. Zawodnicy będą musieli odnaleźć wiadomości, hasła, instrukcje oraz wykonać zdjęcia, które przydadzą się do dalszej rozgrywki.

Część informatyczno-programistyczna będzie się składać z kilku zadań typu CTF (capture the flag). Zawodnicy w 4-5 osobowych zespołach będą mieli do dyspozycji stanowiska komputerowe, na których muszą pokonywać kolejne przeszkody i zdobywać „flagi”.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content