Nowe miejsce na mapie Dolnego Śląska w opiece wytchnieniowej

fot. pixabay.com

Na mapie Dolnego Śląska pojawiło się nowe miejsce, gdzie jest realizowana opieka wytchnieniowa. Naprzeciw wyzwaniom rodzin osób ze szczególnymi potrzebami wychodzi Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. To już trzecia placówka w regionie dofinansowana z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Z takiej możliwości można było skorzystać dzięki projektom Fundacji Suweren w Kudowie Zdroju czy Fundacji Promyk Słońca we Wrocławiu.

– Mieliśmy już doświadczenie w opiece wytchnieniowej. Teraz zmienia się formuła pomocy, mówi Alicja Szatkowska – prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

-Opieka wytchnieniowa nie odbywa się w domach rodzinnych. Dodatkowo można korzystać z propozycji wyjazdowych w ośrodku w Kudowie – Zdroju, dodaje.

O swojej pracy oraz potrzebie tworzenia Środków Tymczasowego Pobytu, mówi Irena Kuc–Sierpińska, kierownik środowiskowego Domu Samopomocy w Miliczu typu D, organizator opieki wytchnieniowej i organizator w Ośrodku Tymczasowego Pobytu.

Z opieki wytchnieniowej korzystają osoby dorosłe w pełni zależne od osób trzecich, mówi prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych – Alicja Szatkowska.

Fundacja Suweren realizuje już trzecią edycję projektu związanego w Ośrodkiem Czasowego Pobytu w szpitalu „Orlik” w Kudowie-Zdroju, mówi Mirosław Jarosz – koordynator projektu.

Jak zaznacza Mirosław Jarosz w tym czasie dzieci otrzymują kompleksową pomoc.

– Płyną do nas bardzo dobre sygnały od rodziców, którzy zostawili swoje dzieci pod naszą opieką, Monika Abraszewska – koordynator opieki wytchnieniowej Fundacji Promyk Słońca.

Monika Abraszewska – koordynator opieki wytchnieniowej w Fundacji Promyk Słońca Promyk Słońca mówi, że zapotrzebowanie rodzin z niepełnosprawnościami były tak duże, że zwiększono usługi.

-To przejaw kompleksowego spojrzenia na osoby z niepełnosprawnościami. To wrażliwy obszar, który wymaga naszego wsparcia, mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Program realizowany od 2021 r. ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. W 2023 r. program prowadzony jest w trzech ośrodkach:
 we Wrocławiu – Dolnośląskie Centrum Wsparcia Rodziny prowadzone przez Fundację „Promyk Słońca”;
 w Krośnicach – Ośrodek Czasowego Pobytu prowadzony przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych;
– w Kudowie Zdroju – Ośrodek Czasowego Pobytu prowadzony przez Fundację Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content