101 instytucji bierze udział w Nocy Muzeów

mat. prasowe

Ponad 100 instytucji kultury we Wrocławiu otworzy swoje drzwi dla zwiedzających, by pokazać się w niecodziennej odsłonie. Noc Muzeów 2023 – podobnie jak w ubiegłych latach – rozpocznie się późnym popołudniem i zakończy w godzinach nocnych. Start 20 maja.

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od 14 lat. Podczas pierwszej edycji udział wzięło 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne, mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.

Goście będą mieli możliwość skorzystania z 150 wydarzeń towarzyszących, mówi Tomasz  Myszko-Wolski z wrocławskiego magistratu.

Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić Muzeum Medycyny Sądowej i Panoramę Racławicką. Wieczorną panoramę miasta podziwiać będzie można z tarasu widokowego Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, specjalnie udostępnionych w trakcie imprezy.  


W czasie Nocy Muzeów będzie można zobaczyć także wystawy organizowane w ramach dwóch ważnych wrocławskich festiwali artystycznych: 20. Biennale Sztuki Mediów WRO i 8. Festiwalu Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych.
Tradycyjnie wstęp do wszystkich placówek biorących udział w imprezie jest bezpłatny. Niektóre wydarzenia startują już o godzinie 12:00, większość placówek będzie czynna do późnych godzinnych wieczornych (23:00-24:00).

Strat kampanii Wrocław miasto przygody
W krypcie pod kościołem św. Wojciecha (klasztor Dominikanów) zaplanowano czytania sensoryczne fragmentu „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego. W tajemniczej przestrzeni, otoczonej kamieniem i ziemią, będzie można zanurzyć się w fascynujący świat literatury, korzystając z pełnego spektrum swoich zmysłów. Na półgodzinny performans obowiązują zapisy.

Dobra Nocka czyli program edukacyjny dla najmłodszych
Wiele wydarzeń podczas Nocy Muzeów dedykowanych jest dzieciom, niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczynają się już w południe. Specjalny program dla dzieci przygotowały m.in. Centrum Kultury Agora, Liceum Sztuk Plastycznych, MDK Krzyki i Śródmieście, Muzeum Architektury, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Farmacji, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Współczesne Wrocław, NFM, Stary Ratusz czy Arsenał.  
Zapisy

Większość instytucji będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających bez konieczności rezerwacji miejsc. Warto jednak wcześniej zapoznać się z programem, gdyż na niektóre wydarzenia i zajęcia dla dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy ze względu na limity miejsc.  Zapisy już trwają, szczegóły na www.wroclaw.pl.

Noc Muzeów we Wrocławiu – dodatkowa komunikacja

Podobnie jak w ubiegłych latach, uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem przez klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

Zaplanowano dwie linie tramwajowe i trzy linie autobusowe. Linie będą kursować od godziny 15:20 do około 23:00. Centrum przesiadkowym będzie pl. Teatralny (Opera), gdzie wszystkie linie będą się zbiegać i skąd zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej będą łącznie odjeżdżać. Wszystkie rozkłady będą zamieszczone będą na stronie kstm.pl i wroclaw.pl .

NOC MUZEÓW – krótka historia
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.  

Noc Muzeów to wyjątkowo popularna impreza ze znakomitą frekwencją. Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest bezpłatny udział w wydarzeniach, ale istotne jest także zwiedzanie w towarzystwie przyjaciół i bogaty program wydarzeń specjalnych.

Szczegółowy program, rozkład jazdy i wszystkie informacje dotyczące imprezy dostępne są na stronie www.wroclaw.pl/noc-muzeow
Program imprezy w wersji drukowanej został opublikowany w specjalnej edycji Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego.  

mat. prasowe/inf. własna

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content