W szkołach pojawi się nauczyciel przyszłości 

fot. pixabay

Już niebawem nauczyciele z regionu będą mieć możliwość skorzystania z warsztatów, których celem jest poszerzenie ich wiedzy z nowoczesnych technologii. Dzięki nim dowiedzą się m.in. jak korzystać z wirtualnej rzeczywistości czy drukarek 3D. To efekt partnerstwa Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP) i Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE).

Warsztaty zostaną zrealizowane we współpracy obu organizacji i mają na celu wsparcie nauczycieli z Wrocławia i regionu w dostosowaniu się do dynamicznie zmieniającego się środowiska edukacyjnego.

“Chcemy, aby przede wszystkim nauczyciele posmakowali nowoczesnych technologii, stali się ich propagatorami, a wiedzę o nich z pasją przekazywali dalej. Potrzebujemy dobrej współpracy z kadrą nauczycielską, bo to ona jest kluczem do tego, na czym nam zależy, czyli aby trafić do serc i umysłów młodych ludzi.”zaznaczył Wojciech Murdzek, sekretarz stanu MEiN.

Realizacja warsztatów dla nauczycieli, które mają inspirować do kształtowania wśród uczniów szkół podstawowych kompetencji przyszłości będą odbywać się przy wykorzystaniu sprzętu znajdującego się w Laboratoriach Przyszłości na Stadionie Tarczyński Arena we Wrocławiu.

“Zamierzamy podjąć współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych. Nasi eksperci będą realizować dla nauczycieli warsztaty po to, aby wykorzystując ten wspaniały sprzęt, który pojawił się dzięki inicjatywie Ministerstwa, mogli wśród dzieci kształtować kompetencje przyszłości.” – dodał Piotr Bober, członek zarządu FPPP.

Na konferencji Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty wskazało, że synergiczna współpraca FPPP i IBE jest pożytecznym kierunkiem, który łączy w sobie możliwości jakie stwarza aktywność IBE oraz kompetencje eksperckie FPPP. Władze oświatowe deklarują pomoc oraz aktywną współpracę w tym zakresie.

“Młodzi ludzie, którzy dziś zaczynają szkołę, dożyją XXII wieku i spotkają się z sytuacjami, o których zupełnie nic dzisiaj nie wiemy. Najważniejszym zadaniem szkoły jest ich przygotowanie na sytuację dzisiaj nawet trudną do przewidzenia. A posłuży temu oswojenie z nowymi technologiami. Wsparciem dla szkół w wykorzystaniu tego sprzętu, inspirowaniu a także szukaniu podpowiedzi i nowych rozwiązań jest funkcjonowanie instytucji takich jak FPPP czy IBE.” – podkreślił Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

Podczas konferencji podkreślono dotychczasową działalność FPPP z zakresu rozwijania kompetencji przyszłości oraz nowych technologii poprzez realizację w Radomiu pilotażowego programu “Nauczyciel Przyszłości”, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem nauczycieli. Eksperci FPPP pokazują w nim jak w sposób holistyczny, interdyscyplinarny i przy użyciu nowoczesnych technologii można tworzyć fantastyczną przestrzeń edukacyjną dla uczniów.

“65% zawodów, które będą na rynku pracy za 10, 20 lub 30 lat, to zawody, których dziś nie znamy.  Jeżeli chcemy, aby nasza gospodarka i rynek pracy był konkurencyjny oraz rozwijał się w sposób dynamiczny, musimy postawić na kadrę przyszłości. Nauczyciel Przyszłości realizowany jest poprzez takie bloki tematyczne jak kompetencje przyszłości, druk 3D, wirtualna rzeczywistość oraz elektronika i programowanie.” – powiedział Paweł Nowak, dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą FPPP.

Bezpłatne warsztaty inspiracyjne odbędą się w przyszłym lub być może jeszcze w obecnym roku szkolnym. Udział w nich będą mogli wziąć nauczyciele szkół podstawowych z Wrocławia i regionu. Więcej szczegółów już wkrótce.

O nas

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości powstała, aby wzmacniać kompetencje kadr i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu przyszłości. Wspomaga procesy transformacji cyfrowej, wdrażanie cyfrowych produktów i usług oraz wprowadzanie modeli biznesowych opartych o najnowsze rozwiązania z obszaru m.in. inteligentnej analizy danych, automatyzacji i komunikacji maszyn oraz ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów, a także cyberbezpieczeństwa.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content