Jak spakować dziecko na wyjazd?

fot. Radio Rodzina

Jadąc z dzieckiem w podróż rodzice dość nerwowo podchodzą do kwestii spakowania swojej pociechy. Wiąże się to z licznymi niewiadomymi, przed którymi stajemy ruszając w drogę. Chodzi tu o kwestie pogodowe, ale nie tylko. Dzieci lubią się brudzić, przez co zazwyczaj potrzeba jest im większa ilość ubrań, do tego dochodzą różnego rodzaju zabawki i gadżety, które umilą im długą podróż. Jak do tego podejść i czego się wystrzegać?

Pakownie z wyprzedzeniem
Pakowanie najlepiej zacząć na tydzień lub dwa przed wyjazdem. W ten sposób damy sobie czas na dokupienie brakujących rzeczy, unikając biegania po sklepach na ostatnią chwilę. Warto również pozwolić dziecku samodzielnie przygotować swój bagaż i zabrać ulubione rzeczy, jedynie nadzorując proces pakowania. Jeśli pakujemy dziecko na kolonię lub obóz, możemy posiłkować się udostępnioną przez organizatora listą niezbędnych rzeczy, dzięki czemu z pewnością o niczym nie zapomnimy.
Co zabrać?
Jeśli chodzi o ubrania dla dziecka na wyjazd, to w torbie koniecznie muszą się znaleźć majtki, skarpetki oraz koszulki z krótkim rękawkiem – po jednej parze na każdy dzień. W przypadku bielizny warto dorzucić 2–3 zapasowe komplety. Dziecko będzie potrzebować po dwie pary krótkich i długich spodni oraz 2-3 cieplejsze bluzy, najlepiej zapinane na zamek. Na wyjeździe niezbędna jest również piżama oraz kurtka przeciwdeszczowa na wypadek gorszej pogody. Warto również pomyśleć o nakryciu głowy, na przykład czapce z daszkiem. Kwestia obuwia w czasie wyjazdu jest również bardzo istotna. Muszą być one wygodne i wcześniej dobrze znane dziecku. Do chodzenia po ośrodku, jak i pod prysznicem przydadzą się również klapki.
Jaki bagaż?
Dla dziecka na wyjazd doskonale sprawdzi się mała walizka na kółkach lub lekka torba. Wielkość bagażu powinna być dostosowane do wieku i możliwości fizycznych dziecka. Najmłodsze dzieci mogą liczyć na pomoc kadry, ale starsze muszą poradzić sobie same. Autokary, którymi dzieci jadą na obóz, mają również ograniczone przestrzenie bagażowe. Dzięki kółkom w walizce lub plecaku dziecko może samodzielnie zanieść bagaż do hotelu czy autokaru. Jest kilka rodzajów toreb na kółkach, ale najlepsza jest taka, która po otwarciu podzielona jest na równe części – łatwiej wtedy wszystko znaleźć.
Inne przydatne przedmioty
Dokumentem, który w przypadku dziecka będzie najważniejszy jest ważna legitymacja szkolna. Dziecko powinno posiadać kieszonkowe, najlepiej w drobniejszych banknotach. Nie można zapomnieć o spakowaniu lekarstw, szczególnie jeśli dziecko zażywa je na stałe. W walizce powinien się znaleźć notes i długopis oraz coś, na wypadek nudy – np. książka lub kieszonkowa gra. Mniejszemu dziecku warto zapakować ulubionego pluszaka, aby w chwilach tęsknoty za domem miał się do czego przytulić.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content