„Biała księga” trafi do polityków i decydentów

Fot. Radio Rodzina / DD

Dokument „Biała księga polskich rzek” przygotowany i opublikowany przez organizacje pozarządowe w przededniu Światowego Dnia Wody, wskazuje na absurdy prawne, które doprowadziły ekosystem Odry do zapaści.

Na przełomie lipca i sierpnia zeszłego roku w Odrze wykryto tony toksycznych alg, które zatruły ekosystem i spowodowały śnięcie ryb. -Powstały one na skutek zasolenia ściekami przemysłowymi. – tłumaczy prawniczka Maria Włoskowicz z Fundacji Frank Bold.

We Wrocławiu ekolodzy wraz z prawnikami apelowali o systemowe zmiany w podejściu do rzek. Mówi Krzysztof Smolnicki z Międzynarodowej Koalicji Czas na Odrę.

Agata Szafraniuk z organizacji ClientEarth – Prawnicy dla ziemi, wskazuje, jakie punkty znalazły się w „Białej księdze”. Mówi m.in. o pozwoleniach wodnoprawnych.

-Zmiany potrzebuje także monitoring wód. – dodaje Dorota Serwacińska, WWF Polska.

Rekomendacje opracowane przez środowisko zostaną przekazane decydentom, m.in. Wodom Polskim. – zapewniają organizatorzy.

Ochrona wód oraz krajowe i unijne przepisy w tym zakresie będą tematem audycji „Bliżej Europy” w czwartek 23 marca o godz. 14:00. Do usłyszenia!

Zob. też:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content