Strefa Kultury Wrocław gotowa na przyjęcie widzów w nowych lokalizacjach

Foto: Maziarz

Impart Centrum jest zupełnie nową przestrzenią stworzoną w budynku dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Piłsudskiego, która przestała być dostępna dla widzów w 2015 roku.

– Plany wobec tego budynku były najrozmaitsze, łącznie z tym, aby połączyć go kiedyś z sąsiadującym  budynkiem szkoły muzycznej. To są potężne inwestycje, a jesteśmy również w okresie kryzysu – finansowego, ale także lokalowego. Natomiast nie ma takich trudnych spraw, których nie dałoby się rozwiązać, a ten kryzys niejako spowodował, że odstąpiliśmy od pierwotnych planów i przeznaczyliśmy go na potrzeby Impartu, który od wielu lat ma kłopot ze sceną – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.


Impart przy ul. Mazowieckiej czeka na plan, który pozwoli wrócić tej przestrzeni do dawnej świetności. – Wrocław mimo wszystko jest słabo uposażony w liczbę instytucji kultury czy miejsc dla kultury, dlatego nie stać nas na to, żebyśmy mogli rezygnować z jakiejkolwiek przestrzeni. Z jednej strony uruchamiamy nowe miejsce, czyli Impart Centrum, natomiast scena przy Mazowieckiej pozostaje naszym wielkim wyzwaniem. Wymaga ogromnych kosztów związanych z naprawą czy przebudową. Wiemy to po wykonanej ekspertyzie. Mamy taki pomysł, żeby jeszcze w tym roku przystąpić do przygotowania koncepcji, która pokaże, jakie są możliwości związane z tą przestrzenią i co powinniśmy zrobić, żeby mogła jak najpełniej służyć mieszkańcom – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.


Nowe przestrzenie Strefy Kultury Wrocław są już gotowe na przyjęcie widzów. Klub Firlej nie wymagał większych nakładów pracy, natomiast w Impart Centrum potrzebne były kluczowe zmiany. – Już 2,5 miesiąca temu rozpoczęliśmy remont i była to ciężka praca całego zespołu SKW. Przebudowaliśmy kapitalnie scenę, zastąpiliśmy drewniany amfiteatr wypłaszczoną sceną teatralną, postawiliśmy pełne, sceniczne, ruchome oświetlenie, elektryczną kurtynę oraz multimedialny ekran. Dodatkowo wycięliśmy dwa rzędy krzeseł, aby zwiększyć powierzchnię sceny, którą pokryliśmy specjalną nawierzchnią – mówi Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.
Weekend otwarcia potrwa od 4 do 6 marca i będzie pierwszą okazją do zapoznania się z nowym programem SKW.

– Zaczynamy w Firleju, tam też pojawią się zmiany w wyposażeniu i programie – oficjalne otwarcie w piątek dwoma koncertami muzyki alternatywnej. Zagrają Patrick the Pan oraz wrocławska artystka Mapa. W sobotę zapraszamy do Impart Centrum na inauguracyjny koncert Urszuli Dudziak, z którą świętujemy nasze otwarcie oraz jej 80 urodziny. Niedzielę rozpoczniemy w Firleju spektaklem „Karmelek”, by wieczorem wrócić do Impart Centrum na koncert Pawła Domagały – dodaje Olga Nowakowska.

Foto: Maziarz

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content