Nowoczesny i energooszczędny budynek Żłobka przy ul. Dokerskiej gotowy po remoncie

Foto: mat. pras.

Super nowoczesny, energooszczędny nowy budynek Żłobka przy ul Dokerskiej we Wrocławiu gotowy po remoncie. To był remont tylko z nazwy –  inwestycja zmieniła placówkę nie do poznania. Dawny budynek został rozebrany praktycznie do zera.

– Prace trwały 15 miesięcy i pochłonęły 11 mln zł – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zmieniony został układ wnętrz, co sprawiło, że nowa placówka jest bardziej funkcjonalna. Mówi Jacek Sutryk.

W budynku żłobka przebudowano wejście główne oraz tarasy. Przeprowadzono kapitalny remont z termomodernizacją. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (pochylnia przy wejściu głównym i tarasie, WC, miejsce postojowe przy budynku). W salach dzieci, jadalni i kuchni zamontowano klimatyzację, są kamery w korytarzach i sufity akustyczne – dzięki czemu w całym budynku jest ciszej.  

– Jedynie fundamenty i mury zostały po starym budynku. Jest wiele udogodnień dla dzieci i ich opiekunów, także na zewnątrz placówki. Wybudowane zostały trzy place zabaw, posiadające specjalną, gumową nawierzchnię EPDM, są także nowe ławki, kosze na śmieci i ogrodzenie. Pojawił się również ogród deszczowy wraz ze zbiornikiem, a na dachu budynku stanęły panele fotowoltaiczne – podkreślała Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMW.

Rekrutacja do wrocławskich żłobków prowadzona jest w trybie ciągłym. W nowym budynku Żłobka nr 5 są jeszcze wolne miejsca.

– Od poniedziałku w naszym żłobku są już dzieci. Ponad setka maluchów w wieku od 20 tygodni do 32 miesięcy. Opiekuje się nimi 18 profesjonalnych pracowniczek naszego żłobka. W placówce może przebywać 120 dzieci. Mamy jeszcze miejsca w drugiej i trzeciej grupie wiekowej  – mówiła Danuta Owczarek, kierowniczka Żłobka nr 5.

W sumie przez 4 ostatnie lata na budowę i remonty istniejących żłobków Wrocław wydał blisko 45 mln zł :
– utworzenie 3 żłobków – Filia Żłobka nr 5 (WUWA), Żłobek 16 przy ul. Sygnałowej i Żłobek nr 17 na Sołtysowicach
– przebudowa 2 żłobków – Żłobka nr 6 przy ul. Krowiej i Żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej
– zakup klimatyzatorów

DODATKOWE INFORMACJE:
Liczba miejsc w żłobkach:
6391 miejsc od 1 listopada we wrocławskich żłobkach (publicznych i z miejskim dofinansowaniem), wolne miejsca –  219. Koszt utrzymania dziecka we Wrocławskim Zespole Żłobków wynosi średniomiesięcznie 2140,86 zł. Rodzice ponoszą dwie opłaty – za pobyt i za wyżywienie – to ok. 796-817 zł.  Resztę dopłaca miasto.  
Niezmienne od 2011 r. Wrocław jest liderem w dostępności do miejsc opieki (60 % – dostępność do opieki dla dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia).  

CHODNIK NA DOKERSKIEJ
Wrocław wybuduje chodnik od ul. Dokerskiej w stronę Zespołu Szkół nr 21 w ramach projektu  „Bezpieczny Uczeń – spokojny Rodzic – poprawa organizacji ruchu wokół placówek szkolnych na Kozanowie i Pilczycach”. Na fragmencie ulicy od istniejącego chodnika do Zespołu Szkół nr 21 nie ma przejścia dla pieszych. W pobliżu wjazdu do szkoły, na zakręcie jezdni, często parkują auta, ograniczając widoczność i stwarzając tym samym zagrożenie dla przechodzących pieszych. Aktualnie trwa wybór wykonawcy. ZDiUM planuje podpisać umowę do końca stycznia. Wykonawca będzie miał 7 miesięcy od daty podpisania umowy na zrealizowanie zadania. Jego koszt to 129 150 zł

mat. pras.

Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content