Wspomnienie ks. prof. Romana Rogowskiego [posłuchaj]

fot. Radio Rodzina

Znany teolog, autor licznych publikacji, wykładowca akademicki, pisarz, alpinista… W wieku 87 lat zmarł na początku stycznia ceniony kapłan, ks. prof. Roman Rogowski. Wiele razy gościł na antenie Radia Rodzina. Wypowiadał się m.in. o kondycji moralnej człowieka.

Ks. Prof. Roman Rogowski urodził się 10.01. 1936 r. w Woli Hetmańskiej na Podolu. Po II wojnie światowej wraz z rodziną przeprowadził się do Ząbkowic Śląskich. W 1960 roku z rąk biskupa Andrzeja Wronki otrzymał we Wrocławiu święcenia kapłańskie. Doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, broniąc pracę poświęconą teologicznej myśli „Szkoły od św. Wiktora”.

Był teologiem dogmatykiem, autorem prac z zakresu teologii, duchowości i esejów teologiczno-literackich poświęconych mistyce gór. Publikował felietony m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowym Życiu” czy „Gościu Wrocławskim”. Udzielał wywiadów również w Katolickim Radiu Rodzina.

POSŁUCHAJ:

Archiwalna rozmowa z 2011 roku nt. świąt Bożego Narodzenia i panującej komercjalizacji.

Każdy potępiony jest przegraną Pana Boga” – felieton z 2012 roku.

Z Patrycją Jenczmionką-Błędowską rozmowa o Zesłaniu Ducha Świętego – rok 2013.

W 2015 roku w wywiadzie z red. Pawłem Trawką, ks. Rogowski przybliżył słuchaczom kult Matki Bożej.

Odpowiedział, czy jego zdaniem Polacy są narodem maryjnym. Dlaczego pielgrzymujemy do Sanktuariów Maryjnych?

Wierzę w ciała zmartwychwstanie” – felieton z 2017 roku

Do czasu przejścia na emeryturę ks. Roman Rogowski wykładał teologię dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego i Polskiego Klubu Górskiego, poznał niemal wszystkie góry Europy, uczestnik (oraz kierownik) wielu wypraw w góry Azji (m.in. Kaukaz, koreańskie Diamentowe Góry, Himalaje) i Afryki.

Zmarł 6 stycznia 2023 roku w wieku 87 lat. Pogrzeb odbędzie się 12 stycznia w południe w Katedrze Wrocławskiej. Po uroczystości ciało zmarłego spocznie w grobowcu na Cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Ks. prof. Roman Rogowski / fot. PWT / Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content