Postulaty zmian w programie Ciepłe Mieszkanie

fot. Radio Rodzina

Wrocław wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym apeluje o zmiany w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie.  Ciepłe Mieszkanie to nowy program dopłat,  finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umożliwia właścicielom mieszkań, w budynkach wielorodzinnych otrzymanie dotacji  do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań. Wartość programu to 1 mld 400 mln zł.

– Cieszymy się, że program Ciepłe Mieszkanie umożliwia finansowe wsparcie w wymianie pieca właścicielom  mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale ten program wyklucza samorządy – jako właścicieli lokali. Wyklucza najemców lokali komunalnych i osoby najmniej zarabiające. Dlatego wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym postulujemy o zmiany. Wrocław jest właścicielem blisko 30 tys. komunalnych mieszkań – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Beneficjenci programu Ciepłe Mieszkanie – właściciele mieszkań – podzieleni są na 3 grupy, w zależności od dochodu. W przypadku osób najmniej zarabiających ( 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym)  wysokość  dotacji ma wynieść  90% lub 95% (w przypadku miejscowości najbardziej zanieczyszczonych). Oznacza to, że osoby o najniższych dochodach będą musiały dysponować wkładem własnym, by wymienić piec – co w praktyce oznacza wykluczenie ich z tego programu.

– Najwięcej kopciuchów do wymiany jest w lokalach komunalnych i dotyczy to wszystkich miast, nie tylko Wrocławia. Mamy nowy program Ciepłe Mieszkanie, który dopiero się zaczyna i uniemożliwia wymianę pieców w mieszkaniach komunalnych, tam gdzie mieszkają ludzie mało zamożni. Upominamy się o te osoby – podkreślał Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dystrybutorem środków w programie Ciepłe Mieszkanie są gminy. W przypadku Wrocławia umowa z NFŚiGW została podpisana w grudniu, w drugiej połowie stycznia mają rozpocząć się szkolenia urzędników.

– Wiosną tego roku mieszkańcy Wrocławia będą mogli składać wnioski do programu Ciepłe Mieszkanie. Te wnioski będzie można składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa. Jest więc czas, by program zmodyfikować i włączyć do niego najemców lokali komunalnych i zmienić kryteria dochodowe – mówi Małgorzata Demianiowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa

W 2019 roku Wrocław rozpoczął akcję Zmień Piec, czyli gigantyczny, miejski  program, wart 330 mln zł, zakładający likwidację kopciuchów. Umożliwia on  dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej. W sumie od 2019 r. dzięki akcji Zmień Piec zlikwidowano we Wrocławiu blisko 7 tys. kopciuchów za ponad 200 mln zł.

Tylko w ubiegłym roku, mimo rosnących kosztów inwestycji, kolejnych ponad  100 komunalnych kamienic pozbyło się trujących pieców. Łącznie w  2022 r. Wrocław wymienił ogrzewanie w 855 mieszkaniach,  w 106 budynkach. To absolutny rekord w skali kraju. W ubiegłym roku Wrocław wypłacił też mieszkańcom ponad 30 mln zł na samodzielną wymianę pieców, dzięki czemu wrocławianie zlikwidowali blisko 3 tys. kopciuchów (program KAWKA plus).

POSTULATY WROCŁAWIA I DOLNOŚLĄSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO W PROGRAMIE CIEPŁE MIESZKANIE:
•rozszerzenie katalogu osób uprawionych do skorzystania z dotacji o najemców lokali komunalnych
•wprowadzenie zmiany  w kryterium dochodowych  dla beneficjentów. Z programu może skorzystać właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym, którego dochód roczny nie przekracza 120 tys. zł.  Postulujemy zwiększenie tej kwoty do 135 tys. zł – taka wysokość dochodu jest przyjęta w programie Czyste Powietrze.
•W przypadku osób najmniej zarabiających, apelujemy o 100% finansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie,  bez konieczności zapewnienia  wkładu własnego. ( 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym).
•program wyklucza właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Takie inwestycje planowane są w  perspektywie długoterminowej.  Włączenie do programu tej grupy mieszkańców przyspieszy proces likwidacji trujących pieców w całym kraju.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content