Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety

fot. Radio Rodzina

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz z Rzymskokatolicką Parafią Wojskowo-Cywilną pw. św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” , na którym wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeński duet organowy ze Świdnicy. Koncert obędzie się w piątek, 9 grudnia o godzinie 19:00, w Bazylice św. Elżbiety. Wstęp na jest bezpłatny.

Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeństwo organistów
Od 2011 roku związani ze Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję – uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu 10 lat działalności Fundacji zorganizowali ponad 200 koncertów zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy wykonując autorskie transkrypcje organowe na 4 ręce. Rodzice Bernarda, Leonarda i Henryka.

Zuzanna Bator – organistka, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki, mama trzech synów. Jest absolwentką Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie, w klasie organów prof. Bernharda Haasa. Koncertuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem Batorem, wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Od 2011 roku mieszka w Świdnicy. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. Jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Świdnicy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

Maciej Bator – organista, pedagog, doktor sztuki. Gry organowej uczył się w Wałbrzychu, Warszawie (klasa organów prof. A. Chorosińskiego), Genewie (klasa organów prof. Vincenta Thevenaz), Göteborgu, Stuttgarcie (klasa organów Jona Laukvika) i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. W roku 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci”. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy, ponadto organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest ojcem Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020).

W programie usłyszymy:

Johann Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)
Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595; aranż. M. Bator)

Improwizacja na temat pieśni adwentowej
Rorate caeli
Archanioł Boży Gabriel

Bert Matter (1937)
Fantazja na temat psalmu 90
Psalm I, Gezang 47

Nicolaus Cracoviensis (XVI w.)
Hayducky (aranżacja M. Bator)

Ad Wammes (1953)
Happiness

Louis-Claude Daquin (1694–1772)
Noël Étranger (aranżacja M. Bator)

John Cage (1912–1992)
In a Landscape [1948]

Anonim (XIV wiek)
Estampie (aranżacja M. Bator)

Guy Bovet (1942)
Salamanca

Prowadzenie koncertu: Grzegorz Bugaj

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 w czasie inauguracji.  Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

Foto: Marek Księżarek
Foto: Marek Księżarek

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content