Zoo z nagrodą „Wrocław bez Barier”

Foto: mat. pras.

Z wielką dumą możemy podzielić się informacją, że nasze zoo zostało nagrodzone w organizowanej już po raz dwunasty edycji Plebiscytu „Wrocław bez Barier” im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Nagroda jest dla nas cennym wyróżnieniem za działania wspierające osoby ze szczególnymi potrzebami na terenie naszego zoo.

Pomysł na zorganizowanie plebiscytu narodził się w 2010 roku w głowie Bartłomieja Skrzyńskiego, nieżyjącego już Rzecznika miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Wielokrotnie odwiedzał on nasze zoo opiniując nowe inwestycje i podpowiadając rozwiązania mające na celu ułatwienie poruszania się po ogrodzie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Od lat skutecznie udaje nam się wdrażać jego wskazówki, a każdą nową inwestycję planujemy mając na względzie szczególne potrzeby naszych Gości.

Ta nagroda wiele dla nas znaczy

Wrocławski ogród zoologiczny ciągle się zmienia, a tym samym jest coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Zmiana zabytkowych obiektów w miejsca przyjazne osobom na wózkach, niewidomym, czy też z innego rodzaju potrzebami, jest wyzwaniem. Nagroda w Plebiscycie “Wrocław bez Barier” to jednak najlepszy dowód na to, że udaje nam się mu sprostać. Otrzymaliśmy ją w kategorii “Społeczna odpowiedzialność biznesu“ za ciągłe i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami potwierdzające społeczną odpowiedzialność biznesu.

– Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie. Jest ono nie tylko podsumowaniem naszej kilkunastoletniej pracy, ale i motywacją do dalszych działań. ZOO Wrocław to 157 lat tradycji, która jest przywilejem, ale i wyzwaniem, szczególnie w obszarze inwestycji. A te staramy się od lat realizować tak, aby nasz obiekt był nie tylko przyjazny naszym podopiecznym, ale także wszystkim ludzkim gościom –.mówi Agnieszka Korzeniowska, Dyrektorka Wydziału Marketingu wrocławskiego zoo. 

Nie przestajemy likwidować barier

Wśród obiektów w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach, znajduje się nasz największy pawilon – Afrykarium. Dzięki windom i podjazdom osoba na wózku może pokonać całą trasę zwiedzania i podziwiać wszystkie eksponowane tam zwierzęta. Rampy i podjazdy znajdują się także w innych pawilonach, a cały teren zoo obfituje w kładki i mostki. Wrocławskie zoo nie zapomina również o osobach niewidomych. Przy stanowisku panter śnieżnych znajdują się mosiężne informatory zapisane w alfabecie Braille’a.

Wzorem pawilonu wyremontowanego z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością jest Ptaszarnia oddana do użytku w ubiegłym roku. Pawilon został doceniony w tegorocznej edycji konkursu “Zabytek Zadbany”, gdyż został odrestaurowany z najwyższą troską nie tylko o detale architektoniczne, ale także użytkowników. Posiada liczne edukacyjne wystawy sensoryczne, a dostęp do budynku ułatwia podnośnik elektryczny dla osób poruszających się na wózkach. To nie koniec, gdyż wokół Ptaszarni, w wolierach zewnętrznych, powstaną nowe ścieżki spacerowe, które będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach. Przetarg na wykonawcę tej inwestycji został już ogłoszony.

– Wiele się już udało zrobić, by osoby z niepełnosprawnością mogły odwiedzić wrocławskie zoo bez barier, co nie oznacza, że ten proces się zakończył. W kolejce czekają kolejne modernizacje z uwzględnieniem dostępności, a aktualnie przygotowujemy nasz zespół do szkoleń z obsługi gości o specjalnych potrzebach – wylicza Agnieszka Korzeniowska. 

Statuetka “Wrocław bez Barier” to kolejne wyróżnienie za nasze działania na rzecz zwiększania dostępności zoo. W ubiegłym roku kapituła konkursu Lodołamacze doceniła nasz ogród za szereg rozwiązań przyjaznych osobom z niepełnosprawnością. Jury konkursu uznało, że wprowadzone przez zoo rozwiązania zasługują na pierwsze miejsce w kategorii „przyjazna przestrzeń”. 

Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content