Mikołajkowy prezent dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

fot. Radio Rodzina

Zakończyła się przebudowa i remont w Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu. W wyremontowanej części pacjenci będą mogli skorzystać z nowych sal terapeutycznych i kuchni cateringowej. Rozbudowana została także m.in. biblioteka.

– Pierwszy etap zrealizowaliśmy w 2018 roku za kwotę ponad 4 mln zł.  Wtedy zajęliśmy się pomieszczeniami dla najmłodszych.  Dobudowane zostały dwa pietra, w których powstały specjalistyczne gabinety.  Konieczne były jednak kolejne inwestycje. Szukaliśmy sposobu, by dzieci o szczególnych potrzebach terapeutycznych i edukacyjnych, mogły w godnych warunkach uczyć się i leczyć. Tak samo ważne były warunki dla lekarzy i nauczycieli – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Lekarze, pielęgniarki, logopedzi i psychologowie mają teraz do dyspozycji nowe pokoje. Powstały sale wyciszenia i dziennego pobytu. Po remoncie budynek jest klimatyzowany, wraz z windą dostosowaną do osób niepełnosprawnych.

– To jest bardzo ważny ośrodek nie tylko na skalę regionu, ale na skalę kraju. Jako jeden z nielicznych, który w kompleksowy sposób poza szpitalem diagnozuje dzieci i zajmuje się ich leczeniem. Tutaj w nowoczesny sposób leczone są także małe dzieci z chorobami rozwojowymi – mówiła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta.

Za remont i przebudowę Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED odpowiadał Zarząd Inwestycji Miejskich. W sumie koszt obu etapów remontów wyniósł blisko 11 mln zł.

Centrum Neuropsychiatrii: rocznie ma pod opieką blisko 10 tys. młodych pacjentów. Na oddziale dziennym leczy się i uczy blisko setka dzieci i młodzieży.

– Potrzeby są ogromne. To jest oddział, który jest alternatywą leczenia szpitalnego. To są dzieci, które nie idą do hospitalizacji całodobowej, są tutaj diagnozowane, leczone, mogą się uczyć i wrócić do społeczeństwa – mówiła Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED – Bardzo dziękujemy za tę bardzo potrzebną inwestycję.

Ośrodek powstał w listopadzie 1992 roku. Początkowo podstawę personelu stanowili psycholodzy. Rok później zatrudnieni zostali lekarze specjalizujący się w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a także terapeuci, rehabilitanci, logopedzi i pielęgniarki.
W 2008 roku dobudowana została część, w której mieści się Poradnia Specjalistyczna, Oddział Rehabilitacyjny, dwa gabinety EEG Biofeedback, a także specjalistyczny sprzęt do badania wywołanych potencjałów słuchowych oraz drugi gabinet terapii rodzinnej.
Natomiast trzy lata temu powstał oddział z poradnią neurologiczną dla dzieci i dorosłych, foniatryczną i audiologiczną a także otolaryngologiczną. Centrum NEUROMED realizuje programy profilaktyki zdrowia finansowane ze środków gminy Wrocław.
Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży są coraz bardziej powszechne. U najmłodszych dzieci zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną wzrosło o 30 proc., a u młodzieży nawet o 60 proc.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content