Zadbajmy o Kartę Rowerową – zadbajmy o bezpieczeństwo na rowerze

fot. Radio Rodzina

Pod takim hasłem rusza kampania informacyjno-edukacyjna we wrocławskich szkołach realizowana przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia.  Podstawowym jej zadaniem jest rozpowszechnienie wśród wrocławskich nauczycieli, uczniów i ich rodziców wiedzy na temat tego, od czego tak naprawdę zależy bezpieczeństwo rowerzystów i osób poruszających się na innych jednoosobowych pojazdach takich hulajnogi elektryczne, segway-e, longbordy itp.

Kampania rusza we Wrocławiu, który na polu edukacji rowerowej jest krajowym liderem i wzorem do naśladowania dla innych miast Polski.

– Od kilku lat prowadzone są działania edukacyjne skierowane zarówno do uczniów jak i nauczycieli przygotowujące tych pierwszych w praktyczny sposób do poruszania się rowerem po mieście, a tych drugich do tego, w jaki sposób prawidłowo edukować w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Ewa Macała z Biura Zrównoważonej Mobilności.

– W ramach tych działań od 2020 roku przeszkolonych zostało około 2000 uczniów i 200 nauczycieli wychowania komunikacyjnego – dodaje Ewa Macała.

Kampania zwracać będzie uwagę na to, że popularne obecnie przekonania społeczne na temat bezpieczeństwa rowerzystów są bardzo dalekie od prawdy oraz podpowie czego trzeba, aby uczniowie zostali realnie przygotowani do bycia uczestnikami ruchu. 

– Po pierwsze chcemy, żeby stało się jasne, że używanie kasku, światełek i odblasków, nawet w połączeniu ze znajomością przepisów to dla bezpieczeństwa rowerzysty (też kierującego hulajnogą i innymi małymi pojazdami) jeszcze o wiele za mało – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Akcja prowadzona przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową ma uwrażliwić rodziców na to, jak ważne jest, aby ich dzieci nie rezygnowały z ubiegania się o kartę rowerową, która jest obecnie dokumentem obowiązkowym dla osób między 10 a 18 rokiem życia, chcących poruszać się po drogach publicznych rowerem, hulajnogą elektryczną i innymi elektrycznymi urządzeniami wspomagającymi ruch (tzw. UTO).

– Chcemy jednak zwrócić uwagę również na to, że karta rowerowa  w obecnej formie jest reliktem z czasów PRL. Koncentruje się bowiem jedynie na nauce przepisów i ewentualnie (w zależności od szkoły) na podstawowych elementach techniki jazdy – mówi Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

We Wrocławiu poza dodatkowymi działaniami edukacyjnymi prowadzone są również praktyczne egzaminy w ruchu drogowym. Do tej pory odbyły się one w czterech szkołach podstawowych. Tzw. egzaminy holenderskie sprawdzają w praktyce umiejętności uczniów, które zdobyli podczas zajęć.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content