Uruchomienie nowego aparatu do angiografii

fot. Radio Rodzina

Pracownia Hemodynamiki na Oddziale Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka zyskała nowoczesny aparat do angiografii. Urządzenie zostało uroczyście uruchomione w listopadzie tego roku w wyremontowanej Pracowni Hemodynamiki (na parterze szpitala). Inwestycję zrealizowano w ramach dotacji pn. „Poprawa bazy leczniczej” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w wysokości prawie 4,5 mln zł.

Szpital im. Marciniaka jest ważnym ośrodkiem leczenia chorób kardiologicznych i chcemy go w tym kierunku rozwijać. Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego też dostrzegamy potrzebę inwestowania w nowoczesny sprzęt do szybszej diagnostyki i zabiegów. Zakupiony angiograf jest również bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu, ponieważ pozwala na przeprowadzanie badań przy użyciu mniejszych dawek promieniowania – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Azurion 7C20 to innowacyjny systemem angiograficzny do wykonywania pełnej diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej (np. koronarografii, angioplastyki naczyń wieńcowych, zabiegów strukturalnych) oraz chirurgii naczyniowej i neuroradiologii (np. trombektomii).

Funkcje aparatu zapewniają skrócenie badań do minimum, ograniczenie zużycia środka kontrastowego oraz dawki promieniowania absorbowanej przez pacjenta i operatora. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają lekarzowi szeroką analizę naczyń wieńcowych i innych struktur serca, także  w niestandardowych projekcjach, co przyspiesza znacząco postawienie diagnozy i wykonanie zabiegu.

System można w pełni obsługiwać z poziomu panelu dotykowego – tabletu – zamontowanego do stołu pacjenta. Operator może wybierać różne aplikacje w zależności od potrzeb klinicznych.

Dr Rafał Wyderka, kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w szpitalu im. Marciniaka:

Dr Wyderka wyjaśnił także, dla jakiego typu pacjentów przeznaczony jest ten sprzęt, kto będzie nim leczony:

Podczas zabiegu mogą być dodatkowo wykonywane różnego rodzaju analizy i pomiary badań pacjenta bez konieczności przerywania go – tzw.  praca równoległa. Było to niemożliwe w przypadku poprzedniego aparatu.

Unikalne funkcje nowego angiografu pozwalają na znaczące skrócenie czasu przebywania na sali zabiegowej, zwiększają bezpieczeństwo pacjenta i operatora nie tylko podczas zabiegów kardiologii interwencyjnej, ale także chirurgii naczyniowej i neuroradiologii.

WARTO WIEDZIEĆ

Pracownia Hemodynamiki w szpitalu im. Marciniaka wykonuje rocznie ponad 1600 zabiegów koronarografii, ponad 800 angioplastyk naczyń wieńcowych i innych zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, w tym strukturalnych.

*ANGIOGRAFIA: Jest to technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Angiografia dotyczy przede wszystkim tętnic, żył i komór serca. Standardową metodą przeprowadzenia badania jest wstrzyknięcie pacjentowi nieprzepuszczalnego dla promieni RTG środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenie obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie takich jak fluoroskopia.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content