Dzwon Życia rozbrzmiewa w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii

fot. Radio Rodzina

Na wzór amerykańskich klinik onkologicznych, pacjenci DCOPiH mogą już obwieszczać światu swoje zwycięstwo nad nowotworem przy użyciu specjalnego dzwonu, umieszczonego we wspomnianej placówce. Rozbrzmiewający dźwięk ma też dodać otuchy tym, którzy dalej walczą ze swoją chorobą. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja „Pokonaj Raka”.

O symbolice uderzenia w dzwon przez pacjentów onkologicznych mówi Elżbieta Garwacka-Czachor, Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta w DCOPiH.

Miejsce, w którym zawisł instrument, nie jest przypadkowe. O lokalizacji dzwonu mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. Rozwoju DCOPiH.

Łącznie tysiące osób corocznie korzysta z pomocy oddziałów i przychodni na ścieżce onkologicznej, podkreśla Paweł Zawadzki.

Pierwszą osobą, która wprawiła serce instrumentu w ruch była Krystyna Muszyńska, która walczyła z nowotworem piersi od 2019 roku. Podzieliła się z nami swoją historią.

Pani Krystyna apeluje szczególnie do kobiety, by nie bały się badań i ewentualnej terapii.

Ceremonię bicia w dzwon po zakończonym leczeniu rozpoczął w 1996 roku Irve La Moyne, kontradmirał Marynarki Wojennej USA, który w ten sposób uczcił powrót do zdrowia. Dzwon później przekazał placówce. Obecnie dzwony życia rozbrzmiewają w szpitalach na całym świecie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content