Kornel Morawiecki patronem Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” we Wrocławiu

fot. Radio Rodzina

Mieszcząca się przy ul. Jana Długosza 48 instytucja, otrzymała własnego patrona, którym został założyciel Solidarności Walczącej. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, poseł na Sejm — Agnieszka Soin, a także Jadwiga Morawiecka, wdowa po założycielu Solidarności Walczącej wraz z rodziną.

Wspomnieniami związanymi ze śp. Marszałkiem Seniorem podzieliła się z nami posłanka na Sejm — Agnieszka Soin.

-To człowiek, który całe swoje życie walczył z systemem komunistycznym, ze złem totalnym — mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, podkreślając znaczenie idei przyświecających Kornelowi Morawieckiemu i jego samego, jako postaci silnie związanej z Wrocławiem.

Dodatkowym wydarzeniem była przedpremierowa prezentacja aplikacji „Szybowcowa ‘87”, która umożliwia prawie namacalne poznanie tajnej drukarni Solidarności Walczącej poprzez technologię wirtualnej rzeczywistości. O wyzwaniach związanych z tworzeniem gry oraz mechanice rozgrywki powiedział nam dr Kamil Dworaczek, nowy szef wrocławskiego oddziału IPN.

O znaczenie wydarzenia dla niej samej, zapytaliśmy Martę Morawiecką, córkę śp. Kornela Morawieckiego.

Obecna na uroczystości Jadwiga Morawiecka, wdowa po twórcy SW, podzieliła się z nami informacjami na temat tego, z czym kojarzy się jej, najaktywniejsza faza działalności jej męża.

W trakcie wydarzenia nastąpiła prezentacja pamiątkowej podobizny Kornela Morawieckiego i poświęcenie jej przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Wieczorem w Operze Wrocławskiej odbędzie się artystyczna część uroczystości – projekcja filmu pt. „Solidarność Walcząca to takie moje życie wieczne… Wspomnienia o Kornelu Morawieckim” oraz koncert „…w drodze”.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content