Dlaczego dialog, szacunek i wspólnota są tak ważne

fot. Radio Rodzina

„Szacunek, wdzięczność, wspólnota” – pod takim hasłem ruszyła kampania społeczna, której celem jest kształtowanie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz pokazanie, jak ważne są wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie. Kampania została stworzona przez miasto Wrocław, a finansowa jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Przybycie do Wrocławia setek tysięcy uchodźców to nie tylko ogromne wyzwanie, ale i pojawienie się nowych szans dla miasta. O głównych założeniach inicjatywy mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Kampania skierowana jest zarówno do przebywających w Polsce obywateli Ukrainy, jak i goszczących ich Polaków.

Jednym z elementów przedsięwzięcia, jest podkreślenie tego, jak ważna jest możliwość komunikacji Ukraińców. Na co zwracać uwagę pod względem językowym, by ułatwić porozumienie pomiędzy uchodźcami i Polakami tłumaczy prof. Michał Rusinek.

Prof. Michał Rusinek podkreślił też, jak ważne jest, by także w debacie publicznej zachować dbałość o kulturę języka.

O formę finansowania kampanii zapytaliśmy Radosława Michalskiego.

Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu — Jurij Tokar, zaznaczył w rozmowie z nami, jak znacząca dla stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą jest wyciągnięta przez Polaków pomocna dłoń.

O historie kobiet, które stały się jej twarzami, zapytaliśmy Julię Bogusławską, jedną z uczestniczek inicjatywy.

Ważnymi elementami kampanii są spotkania, debaty oraz warsztaty. Niżej spis najbliższych wydarzeń:

15 listopada, godz. 14:00

Sadzenie krokusów – jako symboliczny gest podziękowania mieszkańcom Wrocławia za udzielone wsparcie. Prócz wspólnego sadzenia kwiatów, dodatkowo dzieci ukraińskie i Fundacja Ukraina przygotowały ozdoby, przypinki, bransoletki, które będą rozdawane przechodniom. Będzie poczęstunek.

Wśród uczestników: Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu oraz Artem Zozulia, Prezes Fundacji Ukraina

Miejsce: skwer przed pomnikiem B. Chrobrego.

16 listopada

Warsztaty w Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju – dla dzieci „Razem możemy więcej”. Warsztaty poświęcone wzajemnemu poznaniu obu kultur. Prowadzenie: Anna Kharytonova, artystka (zapewnione tłumaczenie).

Warsztaty w CUKR – dla dorosłych, prowadzone przez psycholog Olenę Hrapenko, o tolerancji, akceptacji (warsztaty i wykład, zapewnione tłumaczenie polsko-ukraińskie).  

Miejsce: CUKR, ul. Ruska 46A, godz. 10:00-12:00 (dzieci), 12:00-14:00 (dorośli)

18 listopada

„Dzień Tolerancji w SP nr 63”, godz. 9:50-12:30

Teza debaty: Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość

Dzieci mają za zadanie przygotować się do debaty, broniąc stanowiska ZA i PRZECIW. Dodatkowo zaangażowana zostanie także publiczność, która rozsądzi w wyniku głosowania tajnego, która drużyna ich przekonała i wygrywa debatę.

Kampania finansowana przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) na podstawie Memorandum of Understanding pomiędzy Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) a miastem Wrocław.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content