38. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki

Fot. wikimedia

19 października mija 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony jest także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Ks. Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 r. w Okopach na Białostocczyźnie. Po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości.

W archiwalnym nagraniu w studiu Radia Rodzina wspominał go ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski.

Po święceniach kapłańskich w 1972 roku, ks. Jerzy pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy.

Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Ciało odnaleziono 30 października. Pogrzeb ks. Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 r., zgromadził prawie milion osób.

Prawdziwi zleceniodawcy zbrodni wciąż nie są znani. Nawet po 30 latach od tragicznych wydarzeń, dochodzenie jakie przeprowadzono w 1984 roku budzi wątpliwości. – Chodzi m.in. o szczegóły śmierci legendarnego kapelana – mówi prof. Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej.

-Pytań jest wciąż wiele – dodaje historyk, dr Andrzej Grajewski.

Sekcja zwłok wykazała m.in.: wybite zęby, połamane 6 żeber, wyrwane 3 palce ręki, 61 ran na całym ciele, połamany nos, wyrwane ucho, powyrywane włosy, przypalany, wyrwany język, duszony, zmiażdżone kolano, wyrwane paznokcie, siniaki od uderzeń pałką, utopiony. [zobacz też: biogramy IPN oraz Proces Toruński oraz opinie sądowo-lekarskie cyt. przez Solidarność].

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziły blisko 23 mln wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Starajmy się na wzór ks. Jerzego wcielać w życie słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj».

POSŁUCHAJ KATECHEZY:

Archiwalne nagranie ks. Stanisława Orzechowskiego o męczeństwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

ekai.pl / Radio Rodzina

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content