Przez kuźnię wiedzy i aktywizację młodzieży, po rozwój gmin!

Foto: Urząd Gminy Długołęka

W dniach 28-30 września członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Długołęka oraz przedstawiciele parafii pw. św. Michała Archanioła w Długołęce, wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Tarnowa Podgórnego w ramach operacji pn. „Kuźnia wiedzy i aktywizacja młodzieży z obszarów wiejskich (partnerów KSOW) w ramach działalności młodzieżowych rad gmin”.

Był to bardzo intensywny czas pełen spotkań, nauki w formie warsztatów, wymiany doświadczeń oraz integracji z Młodzieżową Radą Gminy Tarnowo Podgórne.

Pierwszego dnia, po przybyciu na miejsce, na młodzież czekały już pierwsze warsztaty z budowania umiejętności liderskich i podejmowania inicjatyw na obszarach miejskich. Zajęcia składały się z części teoretycznej i w głównej mierze z części praktycznej, gdzie uczestnicy w grupach opisywali postać lidera. Wspólna praca była również okazją do integracji. Po przerwie obiadowej, na sali konferencyjnej, miał miejsce kluczowy moment spotkania. Przewodniczący Młodzieżowych Rad Gmin, w towarzystwie wójta gminy Długołęka Wojciecha Błońskiego oraz wójta gminy Tarnowo Podgórne Tadeusza Czajki, podpisali porozumienie o rocznej współpracy pomiędzy młodzieżowymi radami. Mamy nadzieję, że będzie ona owocna na rzecz obu gmin i kontynuowana przez następne lata. Po kolacji, w ramach rozluźnienia i odpoczynku po pierwszym intensywnym dniu, młodzież wybrała się na Tarnowskie Termy, gdzie aktywnie odprężając się w wodach termalnych, mogła oczyścić umysły przed kolejnymi wyjazdowymi wyzwaniami.

Drugiego dnia, po porannym spacerze i śniadaniu, młodzież udała się do Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Podgórnym, gdzie brała udział w warsztatach z prawno-organizacyjnych podstaw działania młodzieżowej rady na rzecz zwiększenia aktywności na obszarach wiejskich. Po obiedzie i lekcji historii, w ramach zwiedzania Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, młodzieżowi radni powrócili na warsztaty, gdzie mieli za zadanie przygotować krótkie filmy związane z działalnością Młodzieżowych Rad Gmin. Po zakończeniu warsztatów, ostatnim miłym akcentem tego dnia, była uroczysta kolacja z zabawą taneczną, podczas której młodzież pokazała, że potrafi się świetnie bawić.

Ostatniego dnia wyjazdu uczestnicy wzięli udział w warsztatach pt. „Jak prowadzić diagnozę potrzeb i planować działania na rzecz społeczności lokalnej”. Zadanie, przed którym stanęła młodzież, wymagało niemałych pokładów kreatywności, a także sprawnego współdziałania. Za pomocą wykałaczek, kartki papieru i pałeczek kukurydzianych uczniowie tworzyli bardzo ciekawe projekty, które pokazywały, że ludzka wyobraźnia nie ma granic. Po warsztatach i obiedzie przyszedł czas na coś dla oka – zwiedzanie przepięknego pałacu i parku w Jankowicach. Zarówno sama budowla z pięknymi wnętrzami, jak i otaczający ją park, urzekły serca wszystkich. Po powrocie do hotelu na młodzież czekały ostatnie warsztaty pt. „Praca metodą projektu na rzecz podejmowania inicjatyw na obszarach wiejskich”, gdzie zadaniem było stworzenie – w formie projektu – inicjatywy, którą chcieliby podjąć w swojej gminie, a następnie zaprezentować ją przed pozostałymi uczestnikami. Na koniec przyszedł czas na prezentowanie filmów, które przygotowywane były dzień wcześniej. W trakcie prezentacji nie zabrakło uśmiechów i podziwu dla kreatywności poszczególnych grup. Następnie przyszedł czas na podsumowanie warsztatów, podczas którego młodzi uczestnicy otrzymali certyfikaty z ich ukończenia. Umocnieni współpracą, nowymi doświadczeniami i wizją rozwoju obu gmin, młodzieżowi radni udali się w drogę powrotną.

Na ręce pana Tadeusza Czajki – gospodarza gminy Tarnowo Podgórne, a także pana Arkadiusza Stolarskiego – przewodniczącego MRG, składamy serdeczne podziękowania dla przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy i pracowników Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym za wspaniałą gościnę. Liczymy na owocną współpracę młodzieżowych rad, na rzecz pomyślnego rozwoju obu gmin. – Mam nadzieję, że niebawem będzie okazja do następnego spotkania na terenie gminy Długołęka, na które już dziś serdecznie Was zapraszam. W naszej gminie jesteście zawsze mile widziani! – zapewnia wójt gminy Długołęka Wojciech Błoński.

Ostatnim elementem projektu będzie opracowanie przez uczestników folderu pt. „Atrakcje turystyczne gminy Długołęka – okiem młodzieży”, który zostanie wydany w nakładzie 1 tys. egz. To wielkie wyzwanie dla naszej młodzieży, ponieważ od początku istnienia MRG (od 2010 r. – przyp. red.) takich projektów po prostu nie było. – Jestem przekonany, że wiedza, poznanie nowych ludzi, nawiązanie współpracy, przykładna postawa włodarzy, wymiana doświadczeń czy motywacja do rozwoju – zdobyte podczas wyjazdu studyjnego, z pewnością pomogą naszym młodym radnym w opracowaniu bardzo ciekawego i przykuwającego uwagę folderu. Trzymam za nich kciuki i jako opiekunowie, wspólnie z p. Darkiem Wojtasikiem, jesteśmy z nich bardzo dumni – mówi Emil Sozański, opiekun MRG z ramienia wójta.

Zapraszamy na profil na Facebooku gdzie znajdą Państwo zdjęcia z wyjazdu.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content