Aplikacje webowe czyli internetowe

fot. Radio Rodzina

Aplikacje webowe, inaczej nazywane aplikacjami internetowymi, zdominowały świat użytkowników komputerów, tabletów, a zwłaszcza telefonów komórkowych. Co to są aplikacje internetowe Gdybyśmy mieli się pokusić o przygotowanie definicji czym jest aplikacja internetowa, to należałoby zacząć od tego, że jest to nic innego, jak program komputerowy, który pracuje na danym serwerze i komunikuje się poprzez przeglądarkę internetową z użytkownikiem np. komputera.

W jakiej technologii pisze się aplikacje webowe

Aplikacje webowe tworzone są w konkretnych technologiach. Laicy powiedzą, że aplikacje internetowe piszą programiści, jednak i oni posiadają umiejętności pisana kodu w różnych technologiach. Proste strony internetowe o charakterze typowo informacyjnym opierają się o technologię CSS i HTML. Nie potrzebują dodatkowych funkcjonalności, które przydatne są chociażby w sklepach internetowych. Inne technologie wykorzystywane do powstawania aplikacji webowych to między innymi PHP, JAVA, JavaScript, CGI czy ASP.NET. jak widać mogą być tworzone w różnych technologiach internetowych.

Ile kosztuje aplikacja webowa

Trudno oszacować finalny koszt aplikacji internetowej, ponieważ zależy on od wielu zmiennych. Zakłada się, że prosta aplikacja webowa może kosztować około dziesięciu tysięcy złotych lub niewiele więcej. Istnieją i takie, które warte są miliony. Wszystko uzależnione jest od oczekiwań klienta oraz wyceny poszczególnych elementów projektu, a także zakresu niezbędnych prac i czasochłonności. Im więcej funkcjonalności i dodatków, podstron, kategorii, tym cena aplikacji webowej jest większa. Koszt aplikacji o średniej złożoności może się wahać od 250 do nawet 500 tysięcy złotych.

Różnice między aplikacją webową, a mobilną

W celu zrozumienia poszczególnych pojęć warto zwrócić uwagę czym różnią się aplikacje webowe od aplikacji mobilnych. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja mobilna to taka, która przeznaczona jest na urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet. Aplikacja webowa jest to usługa działająca w przeglądarce internetowej na wszystkich urządzeniach, od komputerów po smartfony. Techniczna różnica polega na sposobie implementacji. Aplikacja mobilna musi przejść żmudny proces wdrożenia, w technologii dedykowanej pod AppStore lub Google Play i wiąże się z koniecznością rejestracji i weryfikacji takiej aplikacji przez dany sklep.

Jak stworzyć aplikację internetową?

Najprostszym sposobem stworzenia aplikacji internetowej jest zlecenie jej napisania profesjonalnej firmie informatycznej. Software House to firma, która posiada w swoich zespołach odpowiedni zespół projektowy (Project manager, UX designer, frontend developer, backend developer, tester oprogramowania) dzięki czemu może sprawnie realizować zlecenia programistyczne. Warto wybrać software house, który jest sprawdzony w wybranych technologiach (technologie pod aplikacji mobilne, technologie pod systemy Windows, technologie pod aplikacje www). Dla aplikacji internetowych warto skorzystać z usług firmy Okinet z Wrocławia, która specjalizuje się właśnie w aplikacjach internetowych oraz tworzeniu stron www.

Szczegóły wykaz różnić pomiędzy standazrdową stroną internetową a aplikacją internetową:

 Aplikacja internetowa (webowa)Strona internetowa
OdbiorcyAplikacja webowa jest zaprojektowana do interkacji z użytkownikami końcowymi, najczęściej posiadającymi swoje konto i nadane uprawnieniaStrona internetowa jest kierowana najczęściej do anonimowych odbiorców, którzy czytają statyczną zawartość. Do interakcji dochodzi we fragmentarycznych częściach strony www, np. poprzez formularz kontaktowy.
Interakcja z użytkownikiemW aplikacji użytkownik nie tylko ma dostęp do treści i danych jako czyteltnik, ale może również wprowadzać, edytować lub usuwać dane.Strona internetowa serwuje końcowemu użytkownikowi treści w odpowiedniej, atrakcyjnej oprawie graficznej, ale może wpływać na jej treść i wygląd.
AutoryzacjaAplikacja webowa wymaga autoryzacji użytkownika poprzez podanie przez niego odowiedniego loginu i hasło lub umożliwia autrentykację poprzez serwisy społeczenościowe (facebook connect, google account, twitter account). Aplikacja może być również zabezpieczona dodatkową dwuetapową weryfikacją tzw. 2FA (2 factor authentication). 2FA najczęściej polega na przesłaniu jednorazowego klucza na adres email, lub kodu SMS. Inne sposoby uwierzytelenienia użytkownika to np. dostęp z wybranej puli adresów IP.Autortyzacja nie jest wymagana, dostęp do treści jest publiczny i nieograniczony z samej natury strony internetowej, która jest odwiedzana i indeksowana przez roboty wyszukiwarek.
Użyte języki oprogramowaniaPHP, Angular JS, React, VUE JS, JS, CSSPHP, JS, HTML, CSS
Ile kosztuje? Jaki koszt wdrożeniaod 20.000 zł nettood 8.000 zł netto
Czas wdrożenia1-6 miesięcy1-3 miesiące

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content