„Kościół uratował ideę solidarności”

Z Łukaszem Sołtysikiem – starszym specjalistą z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu rozmawiamy o duchownych, którzy odegrali rolę w czasach karnawału „Solidarności”. Przypominamy postać znanego duszpasterza śp. Stanisława Orzechowskiego, inicjatora tzw. „dwudziestek” i Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Kościół katolicki w Polsce w czasach PRL był jedyną poważną instytucją , która nie została podporządkowana komunistom i mogła działać jawnie w sferze publicznej – mówi historyk Łukasz Sołtysik – starszy specjalista z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

W wielu miastach tj. we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze rozwijały się duszpasterstwa akademickie.

Po powstaniu „Solidarności” sfera wolności znacznie rozszerzyła się i doszło do zbliżenia m. ruchem społecznym, a Kościołem.

Księża identyfikowali się z protestami robotników, za co groziły im poważne konsekwencje.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko poniósł męczeńską śmierć z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Na Dolnym Śląsku działali księża, którzy krzewili ideę solidarności i stali murem za społeczeństwem.

W samym Wrocławiu jednym ze znanych duszpasterzy jest śp. Stanisław Orzechowski. To on pierwszy w sierpniu 1980 roku odprawiał Mszę św. w czasie strajku w zajezdni tramwajowej. Uczestniczył w strajku głodowym kolejarzy wrocławskich. Z jego inicjatywy, od początku stanu wojennego we wszystkie czwartki, w kościele przy ul. Bujwida odbywały się Msze święte za Ojczyznę. Był przyjacielem księdza Jerzego Popiełuszki.

W czym tkwił fenomen „Orzecha”? – tłumaczy historyk.

Od 1981 r. był głównym przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Przewodniczył także corocznej październikowej pieszej Pielgrzymce z Wrocławia do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.

Kościół uratował ideę solidarności – puentuje historyk Łukasz Sołtysik.

Kościół w czasach komuny formował serca i umysły obywateli i dawał przestrzeń do działalności podziemnej w różnych postaciach. Od 1978 r. z inicjatywy księży i świeckich odbywały się w stolicy Dolnego Śląska Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.

ZOBACZ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content