Przygotowano 5 milionów tabletek jodku potasu na wypadek skażenia radioaktywnego

fot. Pixabay

Ze względu na występowanie zagrożenia uszkodzenia ukraińskich elektrowni atomowych przez ostrzał wojsk rosyjskich, na Dolnym Śląsku wdrożono działania zabezpieczające przed ewentualnym skażeniem radioaktywnym. Do wybranych punktów trafiło 5 milionów tabletek jodku potasu, dlatego mieszkańcy naszego województwa mogą być spokojni o jego dostępność.

Zagrożenie, które obecnie występuje, zmusza władze województwa do przygotowania środków niwelujących ewentualne zagrożenie ze strony chmury skażenia radioaktywnego. Głównym zmartwieniem jest potencjalne uszkodzenie reaktora atomowego w wyniku działań wojennych. Informacjami podzielił się z nami wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski.

Jodku potasu w formie tabletek na Dolnym Śląsku nie powinno zabraknąć. Przygotowano kilka milionów dawek, które bez trudu zaspokoją zapotrzebowanie w razie sytuacji kryzysowej, dodaje wojewoda.

W przypadku skażenia radioaktywnego najważniejsze jest szybkie zażycie jodku potasu przez najmłodszych. Informuje profesor Marek Bolanowski, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii.

Jak się okazuje — w szczególności dla osób starszych — zażycie dużej dawki tego pierwiastka przez pewne osoby, może nie być korzystne.

Co, jeżeli seniorzy jednak zdecydują się na zażycie tabletki?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań ubocznych po zażyciu preparatu nie powinniśmy panikować. Należy skontaktować się z lekarzem i skonsultować sytuację.

W przypadku poszczególnych grup wiekowych występuje gradacja dawki, jaką powinny zażyć.

Odradzane jest profilaktyczne zażywanie dużych dawek jodku potasu ze względu na możliwość wystąpienia szkodliwych dla naszego zdrowia i potencjalnie niebezpiecznych dla życia efektów ubocznych.

Wszystkie szczegółowe informacje, można znaleźć w przygotowanej ulotce informacyjnej, która dostępna jest na stronach rządowych, a także będzie dystrybuowana w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.

Link do broszury: https://www.gov.pl/attachment/91cf9f23-40f0-4cfa-b0c0-142083cffbfa

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content