Ks. dr Andrzej Paś o sytuacji chrześcijan w Burkina Faso

fot. Radio Rodzina

Chrześcijanie w Burkina Faso coraz bardziej boją się o swoje życie. Morderstwo misjonarza odzwierciedla alarmującą sytuację, w której ten kraj się znajduje. – informuje papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Podczas wizyty w międzynarodowej siedzibie PKWP w Niemczech ksiądz Honoré Quedraogo, ksiądz z diecezji Tenkodogo w środkowo-wschodnim Burkina Faso, opowiedział o sytuacji, w której znajduje się obecnie jego kraj. Oficjalnie 40% kraju jest niekontrolowane przez państwo, ale w pozostałych 60% są też obszary, które są w rękach terrorystów – wyjaśnia ojciec Honoré. Sytuacja pogorszyła się od pierwszego ataku terrorystycznego w 2015 r., a terroryzm dotyka teraz wszystkich zakątków kraju. „Ludzie budzą się rano i nie wiedzą, czy staną się ostatnimi ofiarami ataku, i nikt już nie czuje się bezpiecznie” – oznajmia kapłan. Faktem jest, że odkąd w styczniu tego roku ppłk Damiba został głową państwa, nic się nie zmieniło. Obalił reżim Kaboré, obiecując radykalną walkę z korupcją i terroryzmem, ale sytuacja się pogorszyła, twierdzi ksiądz. „Głośno ogłasza, że chce walczyć z terrorystami, wygląda na to, że Damiba rzucił im wyzwanie.

W rezultacie mieliśmy więcej ataków niż kiedykolwiek. Czy to przypadek czy konsekwencja? Na razie nikt nie może być pewien”. Według księdza trudno wskazać prawdziwe motywy, które kierują terrorystami, które mogą przejść od czystego bandytyzmu do chęci wprowadzenia dżihadu. Ofiary twierdzą jednak, że
w atakach są elementy islamskiego fundamentalizmu. „Atakujący zmuszają Burkinabé do podążania za szariatem. Mężczyzn zmusza się do noszenia spodni o odpowiedniej długości, zabrania się golenia brody, a kobiety muszą być zakryte. Edukacja w stylu zachodnim jest zakazana, a dzieci zmuszane są do uczęszczania do szkół koranicznych, zwanych madrasami. Kościoły nie mogą bić w dzwony, a wszyscy muszą uczestniczyć w modlitwach w meczetach”, wyjaśnia ks. Honoré.

POSŁUCHAJ:

Felieton „Wiara i strach” przygotował ks. dr Andrzej Paś, PKWP, Biuro Regionalne we Wrocławiu.

Burkina Faso, February 2019 The Spanish Salesian missionary, Fr. Antonio César Fernández was assassinated on Friday 15.02.2019 at 72 years in a jihadi attack close to the border of Burkina Faso. The vehicle was just returning from a meeting in Togo when it was raided a few miles after crossing the border by terrorists who had killed four police officers and burned down a customs station moments earlier. The armed men stopped the vehicle, let the occupants get out. They took the priest aside, and killed him with a shot in the head. Photo: Scene of the attack – burning car next to a tree / ICN

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content