Czym kierować się podczas wyboru fotelika dla niemowlaka?

fot. Radio Rodzina

Fotelik dla niemowlaka jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka, bez którego nie sposób się obejść. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko podczas jazdy samochodem musi podróżować w foteliku, co oznacza, że fotelik będzie potrzebny już w pierwszych dniach życia dziecka.

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

W odróżnieniu od wielu rzeczy wchodzących w skład wyprawki dla dziecka fotelik samochodowy pełni ważną funkcję. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego modelu, a nie decydować się na zakup jakiegokolwiek egzemplarza.

Podstawową zasadą obowiązującą podczas wyboru fotelika samochodowego jest to, że fotelik należy przymierzyć do samochodu. Teoretycznie foteliki powinny pasować do większości samochodów, ale nie zawsze jest to takie oczywiste.

Kanapy samochodowe mają różne kąty nachylenia, podobnie zresztą jak oparcia, co sprawia, że nie każdy fotelik będzie można stabilnie zamontować w danym samochodzie. A tylko poprawnie zamontowany fotelik zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Fotelik a testy zderzeniowe

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania fotelika samochodowego dla niemowlaka jest to, czy fotelik brał udział w testach i jakie oceny w tych testach otrzymał. Wyniki testów samochodowych bez problemu można znaleźć w Internecie, więc warto poświęcić na to trochę czasu.

Jeżeli fotelik nie brał udziału w żadnych testach lub otrzymał w nich kiepskie oceny, to lepiej zrezygnować z zakupu tego fotelika i wybrać inny model. To właśnie testy dają odpowiedź na to, czy fotelik jest wystarczająco bezpieczny i czy będzie dobrze sprawował swoją funkcję.

Ważnym elementem testów, którym poddawane są foteliki samochodowe są testy zderzeniowe. Podczas tych testów sprawdzane jest jak konkretny fotelik zachowa się podczas zderzenia czołowego z innym pojazdem oraz podczas zderzenia bocznego. Jeżeli fotelik okaże się bezpieczny, to otrzyma dobrą ocenę.

Jak należy przewozić dziecko w samochodzie?

Fotelik dla niemowlaka należy zamontować w samochodzie tyłem do kierunku jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami małe dzieci muszą być przewożone tyłem. Z tego względu wszystkie foteliki dla niemowlaków muszą być przystosowane do takiego właśnie montażu.

Fotelik w samochodzie może być zamontowany albo przy pomocy samochodowych pasów bezpieczeństwa albo na specjalnej bazie, do której potem się fotelik po prostu wpina. Montaż przy pomocy bazy jest szybszy i łatwiejszy, ale z drugiej strony wymaga dodatkowo zakupu bazy. Montaż przy pomocy pasów jest tańszą opcją, gdyż wystarczy zakupić jedynie fotelik.

Jak długo dziecko korzysta z fotelika dla niemowlaka?

Większość rodziców jako pierwszy fotelik wybiera tzw. nosidełko czyli fotelik samochodowy z kategorii wagowej do 13 kg. Fotelik ten jest wyposażony w specjalną rączkę, która umożliwia wygodne przenoszenie dziecka w foteliku.

Pozwala to na zapięcie dziecka w foteliku w domu, a następnie przeniesienie fotelika do samochodu i zamontowanie go tam. Nie trzeba nosić dziecka na rękach, co jest dużym ułatwieniem.

Fotelik dla niemowlaka z reguły wystarcza dzieciom na około rok lub dłużej, jeżeli dziecko jest drobne. Fotelik należy wymienić na kolejny, gdy dziecku zaczyna wystawać głowa z fotelika lub gdy dziecko przekracza górną granicę wagi. Nie należy się spieszyć i zbyt szybko zmieniać fotelik na kolejny.

Podsumowanie

Decyzja o wyborze odpowiedniego fotelika dla własnego dziecka z pewnością nie jest łatwa. W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli fotelików i niedoświadczonym osobom może być ciężko wybrać ten właściwy.

Na pewno warto postawić na foteliki sprawdzonych marek, takie, które biorą udział w testach i osiągają w nich dobre oceny. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy pracowników pracujących w sklepach z fotelikami samochodowymi.

Takie osoby mają odpowiednie doświadczenie i z pewnością doradzą odpowiedni model. (Bezpieczne foteliki samochodowe znajdziesz na stronie producenta besafe.com.pl).

A young father strapping his baby into a car seat.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content