W Legnickim Polu powstanie Zakład Aktywności Zawodowej

mat. prasowe

Zakłady Aktywności Zawodowej to miejsca, gdzie osoby z niepełnosprawnościami znajdują zatrudnienie, rozwijają swoje pasje i umiejętności. Ośrodki te umożliwiają aktywność zawodową osobom, którym trudno znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

ZAZ w Legnickim Polu będzie dziewiątym tego typu ośrodkiem na Dolnym Śląsku. Działalność zakładu będzie prowadzona w 2 budynkach na terenie DOPS w Legnickim Polu. W ośrodku zatrudnienie znajdzie 58 osób z niepełnosprawnościami. W zakładzie prowadzone będą usługi pralnicze i gastronomiczne.

Czym są Zakłady Aktywności Zawodowej – tłumaczy Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dla samorządu województwa priorytetem jest to, aby liczba Zakładów Aktywności Zawodowej na Dolnym Śląsku stale rosła. Od początku tej kadencji udało się już uruchomić dwa takie zakłady. Ośrodek w Legnickim Polu powstanie jako trzeci. Jest to obszar niezwykle ważny, dlatego poszukujemy partnerów, z którymi możemy realizować te potrzebne społecznie projekty. Chcemy, aby Dolny Śląsk stwarzał możliwości rozwoju i przełamywania wszelkich barier. Zakłady Aktywności Zawodowej właśnie temu służą, aby otwierać perspektywy dla osób z niepełnosprawnościamimówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W 2020 roku rozpoczął działalność ZAZ w Oławie prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Tęcza. Uruchomiono również Zakład Aktywności Zawodowej w Dzierżoniowie prowadzony pod skrzydłami Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

-Chcemy, by na Dolnym Śląsku każdy miał dostęp do tzw. ZAZ-ów – mówi Andrzej Kredkowski -Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

To ambitny projekt, za który dziękuję wszystkim zaangażowanych w to dzieło, mówi Piotr Karwan, radny sejmiku.

O znaczeniu Zakładów Aktywności Zawodowych – mówi psycholog Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Wszystkie te obiekty powstały przy wsparciu finansowym przekazanym przez Samorząd Województwa ze środków PFRON.

Obecnie na Dolnym Śląsku działa 9 ZAZ-ów, dodaje wicemarszałek.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje szereg inicjatyw wspierających osoby z niepełnosprawnością.

Łączna wartość inwestycji w Legnickim Polu to ponad 11 mln zł. Samorząd województwa na pierwszy etap realizacji przeznaczy 1,5 mln zł. Projekt będzie wspierany finansowo również w kolejnych latach tworzenia oraz późniejszej działalności.

13 września 2022 r. odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego etapu inwestycji. Umowę podpisał Starosta Powiatu Legnickiego Adam Babuśka.

Nasze przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Dla nas to ważna chwila, bo rozpoczynamy projekt, o którym przez wiele lat rozmawialiśmy. Projekt składa się dwóch etapów i właśnie dzisiaj podpisujemy umowę na etap pierwszy, który mamy nadzieję zostanie szybko wykonany. Mamy otwarte postępowanie na kolejny etap, tak żeby cały projekt zamknął się na tyle skutecznie, abyśmy mogli w przyszłym roku rozpocząć działalność – mówił w czasie podpisania umowy Starosta Powiatu Legnickiego Adam Babuśka.

Powiat Legnicki otrzymał również środki na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Legnickim Polu z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7,7 mln zł.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content