Recenzja książki „Co się dzieje w lesie? „

fot. Radio Rodzina

Zajrzeć do tej publikacji to tak, jakby wejść do lasu wczesną jesienią, zaszyć się w przytulnej dziupli i podglądać życie zwierząt prowadzących rodzinny, spokojny tryb życia. I choć to książka przede wszystkim dla dzieci, to jej piękne ilustracje zwrócą uwagę nawet najbardziej zagonionego pracą dorosłego.

Mam przed sobą książkę z serii „W misiowym lesie. Co się dzieje w lesie?” To dzieło przetłumaczone z j. angielskiego, a jej oryginalny tytuł brzmi If You Go Down to the Woods Today. Publikacja ukazała się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Tę opowieść otwiera narrator, czyli Miś. Przedstawia siebie i swoich przyjaciół, zachęcając czytelników do wspólnej przygody. Na każdej stronie znajdziemy wiersz, który jest jest swego rodzaju instrukcją, a pod nim tablicę z poetycką podpowiedzią jaką faunę i florę znajdziemy w misiowym otoczeniu.

Są zatem szare wiewiórki na huśtawce, niebieskie dzwonki obok żonkili, modraszki wijące gniazda czy łasica sprzątająca swoje poletko. Bohaterowie mają pewne zajęcia, uczą swoje dzieci odpowiedzialności, porządku i poczucia estetyki.

Autorką ilustracji w tej wyszukiwance jest mieszkająca w Brystolu Freya Hartas, wiersze zaś stworzyła Rachel Piercey, autorka książek dla dzieci. Za tłumaczenie odpowiada Maciejka Mazan, która moim zdaniem pięknie poradziła sobie z przetłumaczeniem brytyjskiej poetyki na szeleszczącą, niczym jesienne liście, rodzimą polszczyznę.

Odbiorcami tej książeczki mogą być np. maluchy we wczesnym stadium rozwoju, poznające otoczenie, starszaki, jak i dzieci, które uczą się czytać. Książka ta pokazuje, że życie w lesie to życie w pewnej wspólnocie, z poszanowaniem zasad, z otwartością na drugiego, ale i świadomością, że każde ze zwierząt może być dobre w czymś innym. Częstym motywem jest spędzania ze sobą czasu, dzielenie czasu z kimś – czy to podczas zabawy, jedzenia urodzinowego tortu, nauki gry na instrumentach czy przygotowywania się do snu. Jest w tej książce dużo czułości, uważności, a do tego lekcja przyrody – w atrakcyjnym graficznie wydaniu.

Łącznie do znalezienia jest ponad 200 rzeczy. Polecam „Co się dzieje w lesie” wydawnictwa Nasza Księgarnia. Na końcu książki rodzice znajdą dodatkowo pomysły na kreatywne zabawy na dworze przez cały rok.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content