Mobilne badania cytologiczne na terenie Dolnego Śląska

fot. Radio Rodzina

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH) ponownie uruchomiło Cytobus, czyli mobilny punkt diagnostyki raka szyjki macicy. Pojazd, wspiera działalność profilaktyczną na rzecz zdrowia mieszkanek Dolnego Śląska w ramach kampanii społecznej #RakChadzaWspak. 

Kolejny przystanek Cytobusa planowany jest na 10 września, podczas 2 Ultra Wrocław – Przegoń Raka, biegu organizowanego przez Stowarzyszenie Kilometry Pomocy. To charytatywna impreza biegowa na Stadionie Olimpijskim We Wrocławiu, która ma łączyć aktywny tryb życia z profilaktyką nowotworową. Badanie cytologiczne w mobilnym punkcie może przejść każda kobieta w wieku 25-59 lat. Jest ono całkowicie bezpieczne, bezbolesne i trwa niespełna 10 min. Podczas biegu Cytobus będzie czekał na zainteresowane mieszkanki Dolnego Śląska podczas trwania imprezy – od 8:30 do 17:00 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przy Alei Ignacego Jana Paderewskiego 35. 

Statystki nie kłamią i niestety nie są optymistyczne. Według najnowszych badań rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych kobiet na świecie. Więcej niż 85 proc. nowych zachorowań odnotowuje się u kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. 

Polska należy do krajów o średniej zachorowalności oraz o wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niska zgłaszalność Polek na badania profilaktyczne, a to właśnie wczesna diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia dają niemal 100 proc. gwarancję powrotu do zdrowia. Właśnie w tym celu Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zakupiło Cytobus czyli mobilny punkt do badań cytologicznych. Pojazd od sześciu miesięcy jeździ po Dolnym Śląsku, by promować diagnostykę tego typu nowotworu, wśród jak największej liczby mieszkańców województwa. Działania DCOPiH realizowane są w ramach kampanii społecznej #RakChadzaWspak, której celem jest promocja w zakresie profilaktyki nowotworów szyjki macicy, piersi oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Głównym zadaniem Cytobusa jest dotarcie z badaniami cytologicznymi do mieszkanek powiatów i gmin naszego województwa, w których dostęp do gabinetów ginekologicznych jest utrudniony ze względu na odległość, a nie rzadko również ograniczenia transportowe – mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju. – Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie populacji badaniami przesiewowymi w kierunku raka szyjki macicy wynosiło w 2021 roku jedynie 12.81 proc., co oznacza, że spośród 777 259 kobiet kwalifikujących się do badania, tylko 99 566 kobiet skorzystało z możliwości wykonania ich. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby poprawić te negatywne statystyki – dodaje Zawadzki.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content