Poświęcenie Bogu świątyni

Fot. OFM Albert Wielki

Kościół parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach został uroczyście poświęcony. Eucharystii przewodniczył Metropolita Wrocławski, ks. Abp Józef Kupny.

3 września wspólnota parafialna na Sołtyowicach obchodziła wielkie święto. Po 30 latach od erygowania parafii poświęcono franciszkański kościół przy ul. Redyckiej 10. Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę na historię tego miejsca i wyjaśnił zgromadzonym znaczenie obrzędu.

– Jest dla mnie wielką radością, że mogę dzisiaj poświęcić Waszą piękną świątynię. Ona ma już swoją historię, ale dopiero teraz poprzez obrzęd uroczystego poświęcenia uświadamiamy sobie jej godność i znaczenie w budowaniu jedności z Ojcem, Synem i Duchem Świętym – mówił abp Józef Kupny.

Duszpasterz kościoła wrocławskiego nawiązał także do początków parafii, sięgających czasów jeszcze przed wojną. W homilii nawiązał do obecności Ojców Franciszkanów na Karłowicach i Różance.

– W 1917 roku franciszkanie podpisali umowę z wrocławską kurią, na mocy której zaczęli pełnić obowiązki w utworzonym okręgu duszpasterskim obejmującym okolice Karłowic, Różanki i Sołtysowic. Starania o budowę kościoła podejmowane były już w 1938 r., lecz wybuch wojny pokrzyżował plany. Po wojnie powstała salka katechetyczna i dopiero w 1990 roku rozpoczęto budowę kościoła – mówił Abp Kupny.

Obrzęd poświęcenia kościoła rozpoczął się uroczystym wejściem kapłanów, następnie pokropiono ołtarz i rozpoczęła się Liturgia Słowa. Po homilii na miejscu modlitwy wiernych odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Po niej na ołtarzu są składane relikwie, a następnie namaszczenie i okadzenie ołtarza.

Jak tłumaczył ksiądz Arcybiskup: – Przez namaszczenie krzyżmem ołtarz staje się symbolem Chrystusa, który przez swojego Ojca został namaszczony Duchem Świętym. A kadzidło, które będzie umieszczone na ołtarzu, będzie wskazywało na ofiarę Chrystusa i nasze modlitwy pełne błagań oraz wdzięczności, które docierają do tronu Boga.

Po tym obrzędzie nastąpiło przyozdobienie ołtarza i oświetlenie całego kościoła.

– Może Was zdziwiło to, że wchodzicie do nieoświetlonego kościoła. Ale chodzi o ten symbol: kiedy zobaczymy zapalone światło, zdamy sobie sprawę, że to Chrystus jest naszym światłem – mówił abp Józef Kupny.

Po Mszy Świętej odsłonięto dwie tablice: jedną na pamiątkę poświęcenia świątyni, druga dedykowana jest o. Stanisławowi Paszewskiemu, wieloletniemu proboszczowi, który zmarł w sierpniu 2019. Na urzędzie zastąpił go o. Faustyn Zatoka OFM, obecny proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego.

W uroczystościach brali udział Franciszkanie OFM z Prowincji Wrocławskiej, a także parafianie i wszyscy goście. Na niedzielę 4 września zaplanowany jest Festyn i Parafialne Dożynki.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content