Solidarni z Ukrainą – nowy wymiar współpracy polsko-francuskiej

fot. Radio Rodzina

Po niemieckim Powiecie Borken, kolejny partner Powiatu Wrocławskiego przyłącza się do pomocy Ukrainie. W dniu 29 sierpnia Powiat Wrocławski przyjął 18 palet darów od Europejskiej Wspólnoty Alzacji, przetransportowanych za pośrednictwem francuskiego stowarzyszenia Protection Civile.

Dary zostały zebrane przez mieszkańców Alzacji oraz tamtejsze samorządy lokalne i w większości zostaną przekazane uchodźcom ukraińskim, przebywającym na terenie powiatu wrocławskiego – mówi starosta Roman Potocki, który osobiście nadzorował rozładunek oraz odbiór darów na terenie magazynów firmy Schavemaker w Kątach Wrocławskich.

W tym dniu staroście towarzyszyli przedstawiciele polsko-francuskiej Komisji Mieszanej, reprezentujący Powiat Wrocławski: wicestarosta Andrzej Szawan, członek Zarządu Barbara Kosterska oraz Sławomir Hryniewicz, przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Rady Powiatu Wrocławskiego. Podczas rozładunku darów nie zabrakło również przewodniczącego Rady Powiatu Wrocławskiego Piotra Chmurzyńskiego, a także członka Zarządu Wiesława Zająca, który z upoważnienia starosty nadzoruje sprawy związane z pobytem uchodźców ukraińskich na terenie powiatu. Dzięki obecności tak licznej reprezentacji Powiatu oraz pracowników starostwa, udało się w szybki i sprawny sposób przeprowadzić rozładunek darów.

Warto podkreślić, że przedstawiciele stowarzyszenia Protection Civile, którzy przywieźli dary, wykorzystali do tego celu swoje urlopy, nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.  W podziękowaniu za ten gest, władze Powiatu Wrocławskiego przygotowały dla delegacji francuskiej krótki, choć bardzo intensywny program wizyty. Znalazła się w nim wizyta w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie, z udziałem m.in. dyrektora ośrodka Huberta Kurdziela, a także krótka wizyta we Wrocławiu, połączona ze zwiedzaniem historycznej części miasta. Podczas tej części programu delegacji towarzyszyła dyrekcja Wydziału Organizacyjno-Prawnego starostwa – dyrektor Beata Pierzchała, która tym razem wystąpiła w roli przewodnika, dzieląc się z francuskimi gośćmi swoją pokaźną wiedzą historyczną o Wrocławiu, a także zastępca dyrektora – Joanna Brodowska, która na co dzień zajmuje się współpracą zagraniczną w starostwie i w tym dniu towarzyszyła delegacji w charakterze tłumacza.

W ramach programu wizyty delegacji z Alzacji w powiecie zorganizowano także spotkanie z uchodźcami ukraińskimi, przebywającymi w pensjonacie Zielona Oaza w Proszkowicach, których wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu. Podczas spotkania dyrekcja jednostki w osobach dyrektor Arlety Szmigielskiej i zastępcy dyrektora Magdaleny Kuźnickiej podzieliła się z francuskimi gośćmi swoimi doświadczeniami, związanymi z realizacją bieżących potrzeb uchodźców i rozwiązywaniem pojawiąjących się problemów i wyzwań. Ich wypowiedzi dopełniła krótka prezentacja dotychczasowych działań pomocowych Powiatu na rzecz Ukrainy i jej obywateli, przedstawiona przez członka Zarządu Powiatu Wiesława Zająca. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze, pełnej emocji i wzruszeń, na którą złożyły się chwilami dramatyczne wspomnienia uchodźców, pensjonariuszy ośrodka. Podczas wizyty dało się odczuć niesamowitą więź przyjaźni pomiędzy przebywającymi tu uchodźcami z Ukrainy a zarządzającą pensjonatem Zielona Oaza Aleksandrą Dogiel, która robi wszystko, aby stworzyć w tym miejscu namiastkę domu i rodzinnego ciepła dla przebywających tu kobiet i dzieci.

Podczas swojego pobytu w Polsce francuscy goście nie ukrywali swojego podziwu dla gościnności władz Powiatu Wrocławskiego i jego zaangażowania w pomoc Ukrainie. Pomimo smutnych okoliczności, naznaczonych wojną w Ukrainie, to ostatnie, wspólne działanie, związane z przekazaniem darów od alzackiej społeczności, wpisuje się piękną kartą w historię współpracy polsko-francuskiej … historię naznaczoną gestem solidarności wobec krzywdy i cierpienia niewinnych ludzi, z których blisko 10 tysięcy znalazło schronienie w powiecie wrocławskim.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content