Kulturalny Dolny Śląsk

fot. Radio Rodzina

Dolnośląskie instytucje kultury po trudnym okresie pandemii znów rozwijają skrzydła. Statystyki liczby widzów uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych wskazują jak wiele osób z zainteresowaniem wybiera kulturalną ofertę proponowaną przez instytucje kultury w naszym regionie. Pierwsze półrocze 2022 roku było owocne dla naszych instytucji kultury i nadchodzący, nowy sezon artystyczny możemy rozpocząć z optymizmem, prognozując powrót do szerokiego uczestnictwa w kulturze.

– Przez te pół roku zrealizowaliśmy wiele. Powstał profil Kulturalny Dolny Śląsk, na którym promujemy wydarzenia kulturalne w regionie. Udało się zawrzeć porozumienie z Kolejami Dolnośląskimi i stałą rubryką w Magazynie Pokładowym dostępnym dla wszystkich podróżnych jest kultura. Opracowaliśmy schemat promocji kultury z uwzględnieniem, gdzie dojeżdżają pociągi KD. Mocno nam zależy na tym, aby podkreślać obecność kultury, komunikowanie jej. Dziękuję mediom, dziennikarzom, współpracownikom i dyrektorom instytucji kultury za tę dobrą komunikację i współpracę. Kultura ma być stale obecna w przestrzeni publicznej, nie tylko, aby wypełnić pustą przestrzeń, nie tylko dla rozrywki – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Dolnośląska Kultura w liczbach
Wśród dolnośląskich instytucji kultury znajdziemy m.in. muzea, teatry, filharmonie i kina. Różnorodna i bogata oferta programowa, repertuarowa i edukacyjna, zaproponowana w pierwszym półroczu 2022 roku przyciągnęła ponad 1 mln 800 tys. uczestników wydarzeń kulturalnych w całym regionie. Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Sudecka oraz Narodowe Forum Muzyki przygotowały dla melomanów łącznie 172 koncerty, dolnośląskie teatry zaprosiły gości na 397 przedstawień, w tym 18 premier, blisko 100 tysięcy osób odwiedziło nasze muzea!  W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyło się 5485 pokazów filmowych, a Ośrodek Kultury i Sztuki przygotował dla dolnośląskiej publiczności festiwale, przedstawienia, wystawy, koncerty i pokazy filmowe, które trafiły do ponad 50 tysięcy odbiorców. Dolnoślązacy chętnie sięgają także do literatury – w pierwszym półroczu 2022 r. wypożyczenia w Dolnośląskiej Bibliotece Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu to prawie 100 tys. pozycji. Nasze instytucje kultury prowadzą również działalność edukacyjną – z oferty skorzystało ok. 140 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska.

– Wracamy do stanu sprzed pandemii. Pamiętamy o tym, że obecna sytuacja też była wyjątkowa. Stęskniliśmy się za teatrem, filharmonią, kinem. Wraca mobilność. Nasze instytucje wracają do występów poza województwem – w Łodzi, w Sopocie. Powoli wychodzimy z postpandemicznej stagnacji. Dbamy również o to, żeby istnieć w europejskiej przestrzeni. Nasz młyn papierniczy stara się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO – mówi Olga Chrebor, dyrektor wydziału kultury UMWD.

Solidarni z Ukrainą
Samorządowe instytucje kultury włączyły się także aktywnie w akcje wsparcia inicjowane po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Opera Wrocławska przebudowała swój repertuar rezygnując z utworów rosyjskich, Narodowe Forum Muzyki udostępniało m.in. bilety dla Obywateli Ukrainy za symboliczną złotówkę. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, czy Teatr Polski we Wrocławiu wystawiały sztuki, a DCF przygotował ofertę filmową z napisami w języku ukraińskim. Muzea zaś organizowały liczne warsztaty dla dzieci z pogrążonej wojną Ukrainy. Wszystko to tylko część szeregu działań kierowanych do naszych wschodnich sąsiadów, które były okazją do pokazania wzajemnej życzliwości między naszymi narodami.

– OKiS realizuje zadania kulturalne od 50 lat. Głód kultury w naszym regionie jest tak duży, że od stycznia do czerwca tego roku nasza instytucja kultury zrealizowała ponad 500 imprez. Jeśli tak dalej pójdzie dobrniemy do 1000, więc będzie to w historii naszej instytucji pierwszy tak silny rok – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Nie tylko instytucje
Dolnośląska kultura to oczywiście nie tylko działalność instytucjonalna. Dolny Śląsk obfitował w wydarzenia zorganizowane przez organizacje pozarządowe. Nie mogło zabraknąć dolnośląskich marek jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”, który w tym roku odwiedził nie tylko Wrocław, ale i Szklarską Porębę, Lubin oraz Leśną, Festiwal Księżnej Daisy, czy „Wieczory w Arsenale”.

– Chciałem podkreślić jedną rzecz – walczymy o dostępność kultury, mobilność kultury. Współpraca z NGO’sami jest ważna, bo organizacje pozarządowe chcę realizować często małe, budżetowe  inicjatywy, ale właśnie takie są równie ważne dla lokalnej społeczności – dodaje Krzysztof Maj.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content