Czas na ODROdzenie. Przywróćmy życie naszej rzece!

fot. Radio Rodzina

Odra potrzebuje naszej pomocy. Po tragicznej katastrofie ekologicznej trzeba odbudować ekosystem rzeki, a także odtworzyć jej funkcje turystyczne, rekreacyjne i gospodarcze. I właśnie tym celom służy społeczna inicjatywa ”ODROdzenie” zawiązana wspólnie przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, fundację „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole.

W tym roku na przełomie kwietnia i maja, ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji Akcji Czysta Odra. Kolejna edycja tej akcji planowana była w maju przyszłego roku, ale okazało się, że rzeka potrzebuje pomocy wcześniej. Dlatego, nie czekając na wiosnę, społecznicy znad Odry ruszyli ze zbiórką środków na przywrócenie życia w rzece.

– Chcemy tą inicjatywą podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy pod koniec lipca ujawnili skalę katastrofy, a potem własnymi rękami wyławiali z Odry tony śniętych ryb i zapobiegli w ten sposób wtórnemu zatruciu rzeki – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.

– Inicjatywa Akcja Czysta Odra – ODROdzenie ma na celu odtworzenie bioróżnorodności ekosystemu rzeki – dodaje Przemysław Przybylski.

Dominik Dobrowolski, wspólnie z fundacją „Wroc ma Moc” i bankiem Credit Agricole w ramach inicjatywy „Akcja Czysta Odra – ODROdzenie”, chcą zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona ryb różnych gatunków, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Pieniądze zbierane są na portalu Siepomaga pod adresem: www.siepomaga.pl/odrodzenie

Organizatorzy akcji skonsultowali swoje plany z naukowcami, przyrodnikami i ekologami. Działania podejmowane w ramach akcji „ODROdzenie” będą koordynowane we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim.

Inicjatywa ‘Akcja Czysta Odra – ODROdzenie” ma na celu przede wszystkim odtworzenie bioróżnorodności ekosystemu rzeki, w planach jest również podjęcie działań na rzecz odbudowy turystyki, rekreacji, gospodarki i życia kulturalnego nad Odrą.

Inicjatorzy i przyjaciele inicjatywy „Akcja Czysta Odra – ODROdzenie”:
Izabela Bodnar, Fundacja Wroc Ma Moc, Wrocław
Dominik Dobrowolski Akcja Czysta Odra, Wrocław
Przemysław Przybylski, Credit Agriclne Bank Polska, Wrocław
Konrad Ludian, EFL, Wrocław
Michał Anioł, Niesamowity Dolny Ślask, Niesamowity Wrocław, Niesamowita Polska, Wrocław
Kamil Zaremba, Odra Centrum, Fundacja Onwater.pl, Wrocław
Ania Piróg-Nowak, Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą Odra Łączy” Kędzierzyn Koźle, 
Aleksander Kozłowski, KPWK, Krosno Odrzańskie 
Krzysztof Sowa, Stowarzyszenie Wywrotka, Szczecin
Jarosław Paczkowski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Ścinawa
Magdalena Dorożała ekolożka i działaczka społeczna, Warszawa
Daniel Parol, Kraina Bugu, Operacja Czysta Rzeka, Łosice 
Artur Furdyna – Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Stepnica

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content