Unikatowy autobus na wrocławskiej linii turystycznej. Jeden z dwóch w kraju

fot. Radio Rodzina

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego jeszcze przez kilka tygodni organizuje wrocławskie linie turystyczne WRO-TA. Przyjrzeliśmy się jednemu z kursujących na nich autobusów.

Prawie wszystkie zdążono zezłomować

Gry rozmawia się o zabytkowych autobusach, głównym bohaterem, zwłaszcza we Wrocławiu, są tzw. Ogórki, czyli pojazdy produkowane od końca lat 50-tych na licencji Skody. Tymczasem wraz z upływem lat na to miano zasługują kolejne modele, które jednak nie zawsze udaje się w porę ratować.
Taki los spotyka pojazdy będące rozwinięciem licencyjnej konstrukcji pozyskanej w latach 70-tych od francuskiej firmy Berliet. Na wrocławskiej linii turystycznej A kursuje właśnie jeden z ocalałych egzemplarzy wczesnej wersji autobusu Jelcz M121, czyli pierwszego krajowego z niską podłogą. Pojazd pochodzi z drugiego roku seryjnej produkcji.

Niestety, choć ten model w swoim czasie odniósł rynkowy sukces, dziś zostały już prawie tylko egzemplarze kolejnych jego wersji, z końca produkcji.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego sukcesywnie rozbudowuje swój tabor, w kolejce do remontu czeka m.in. pochodzący z lat 80-tych autobus Jelcz PR110, czyli bezpośredni owoc licencji firmy Berliet. Linie turystyczne WRO-TA działają do 4 września.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Przygotował: Mikołaj Kłobuch

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content