Można już wnioskować o wakacje kredytowe

pixabay.com

Pozwalają one na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w wymiarze czterech miesięcy do końca tego roku oraz czterech miesięcy w przyszłym roku.

– Propozycja jest skierowana dla osób, które wzięły kredyt w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku na własny cel – mówił w Oleśnicy Paweł Hreniak, poseł na Sejm.

Z obowiązku spłaty można zwolnić się w tym roku cztery razy, natomiast w 2023 roku – raz na kwartał. Rozwiązania zawarte w ustawie nie anulują rat, lecz pozwalają na odroczenie płatności. Wnioski można składać od 29 lipca. Propozycja już w pierwszym dniu cieszyła się zainteresowaniem

Jak zaznacza poseł na Sejm w razie jakichkolwiek komplikacji można zgłaszać do odpowiednich instytucji.

Odroczenie spłaty to nie jedyna forma ulgi dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Można korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorcy. Pożyczka, o którą można zawnioskować, wsparcie jest rozłożone na 36 miesięcy. Spłata następuje po dwóch latach od zakończenia korzystania z pomocy, jest też możliwość umorzenia części rat.

Na ten fundusz, jak przewiduje ustawa, banki mają do końca roku wpłacić dodatkowo 1,4 miliarda złotych.

Poseł zapowiada także wprowadzenia zamiennika za WIBOR.

Wnioski o tzw. wakacje kredytowe można składać drogą elektroniczną lub w oddziale banku. Już ok. pół miliona Polaków wnioskowało o wakacje kredytowe.

Ustawa o wakacjach kredytowych została niemal jednogłośnie uchwalona przez Sejm.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content