Fundusze wspierają ochronę lasów

mat. prasowe

Upalnie, sucho i niebezpiecznie. Nawet najmniejsza iskra czy niedopałek mogą mieć tragiczne skutki. Tylko w pierwszym półroczu tego roku było więcej pożarów niż w całym poprzednim roku. WFOŚ wspiera ochronę lasów poprzez m.in. przeznaczanie środków na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych.

O działaniach na rzecz ochrony lasów mówi Łukasz Kasztelowicz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

620 tysięcy złotych trafi w tym roku do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w we Wrocławiu i Katowicach, w ramach dofinansowania z czterech Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Opolu. Środki będą przeznaczone na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych. To efekt ścisłej współpracy czterech funduszy we wspieraniu ochrony lasów przed zagrożeniem pożarowym. Stosowne umowy podpisano uroczyście na terenie Leśnej Bazy Lotniczej PGL RDLP w Katowicach – Lotnisko Opole-Polska Nowa Wieś.

Na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych cztery Fundusze przeznaczą łącznie 620 tys. zł. Katowicki Fundusz – 400 tys. zł, Wrocławski i Opolski po 100 tys. zł i Krakowski – 20 tys. zł. Środki pozwolą zarówno na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczej, jak i dostarczenie wielu niezbędnych informacji dostępnych jedynie podczas obserwacji z powietrza. Jednocześnie działania te wiążą się bezpośrednio z ochroną klimatu poprzez ograniczanie szkodliwej emisji CO2, będącej następstwem pożarów.

Loty będą realizowane na terenach leśnych województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze odpowiadają za lokalizację pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej, a także powstrzymanie pożaru do momentu dotarcia sił naziemnych. Na uzupełnienie zapasu wody i ponowne pojawienie się na miejscu akcji gaśniczej, zarówno samoloty jak i śmigłowce potrzebują zaledwie kilkunastu minut. Duża liczba punktów czerpania wody daje możliwość szybkiego dotarcia i powrotu w rejon pożaru. Ponadto patrolowanie i obserwacja rozwoju pożaru z powietrza zwiększa bezpieczeństwo osób zaangażowanych w akcję gaśniczą, a samoloty mogą dokonywać zrzutów środków gaśniczych na obszary, w których przebywanie strażaków jest bardzo niebezpieczne (np. płonące młodniki) lub nawet niemożliwe.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu są nadleśnictwa we wszystkich kategoriach zagrożenia pożarowego. Loty patrolowe będą wykonywane na obszarze ponad 560 tys. ha.

Priorytety Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Lato w pełni, ale Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje się już do zimy. Obsługa programu „Czyste Powietrze”, edukacja ekologiczna oraz wsparcie dla OSP w walce z pożarami dolnośląskich lasów – to priorytety funduszu.

Łukasz Kasztelowicz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wymienia priorytety funduszu.

W programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji. 

ZOBACZ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content