Dotacje na wymianę kopciuchów przed końcem inwestycji

Od połowy lipca ruszył program Czyste Powietrze+. Sytuacja geopolityczna i finansowa na  świecie, znajdująca także odbicie w Polsce, ukierunkowuje program „Czyste Powietrze” w jeszcze większym stopniu na kompleksową termomodernizację budynków jednorodzinnych i zeroemisyjne rozwiązania w zakresie proponowanych źródeł ciepła.

W programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji. 

Mówi Łukasz Kasztelowicz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Prezes mówi także o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie.

Na Dolnym Śląsku zostało rozpatrzonych ok. 20 tys. wniosków na kwotę 300 mln złotych.

Rusza program „Ciepłe mieszkanie

Ok. 90 proc. gmin podpisało z WFOŚ porozumienie o współpracy. W każdej niemal gminie w regionie działa punkt konsultacyjny „Czystego Powietrza”. Teraz rusza program „Ciepłe mieszkanie”.

Powiat Wrocławski jest liderem w naszym województwie w kwestii wymiany kopciuchów.

W jaki sposób wnioskować? – tłumaczy prezes WFOŚ – Łukasz Kasztelowicz.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) już od lipca 2019 r. podpisują z gminami porozumienia w sprawie realizacji programu. Aby jeszcze bardziej usprawnić kooperację, od 1 marca 2021 r. wprowadzono specjalne zachęty dla gmin, które – poprzez podpisanie porozumienia lub aneksu w związku z realizacją programu „Czyste Powietrze – uzyskują wsparcie finansowe na pokrycie kosztów ponoszonych przez samorząd.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” od czasu jego uruchomienia we wrześniu 2018 r.  podlega stałej ocenie i ewaluacji – tak, aby mógł jak najlepiej służyć głównemu celowi, czyli wspieraniu wymiany kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze źródła ciepła wraz z kompleksową termomodernizacją budynków mieszkalnych. Proponowana zasada prefinansowania to kolejna zmiana w programie, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uwzględniając skomplikowane obecnie uwarunkowania geopolityczne i rynkowe, w tym inflację i rosnące ceny nośników energii. Teraz beneficjenci nie będą musieli czekać na pieniądze – dostaną je relatywnie szybko po złożeniu wniosku o dotację.    

Fundusze wspierają ochronę lasów

Upalnie, sucho i niebezpiecznie. Nawet najmniejsza iskra czy niedopałek mogą mieć tragiczne skutki.

620 tysięcy złotych trafi w tym roku do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w we Wrocławiu i Katowicach, w ramach dofinansowania z czterech Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Opolu. Środki będą przeznaczone na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych. To efekt ścisłej współpracy czterech funduszy we wspieraniu ochrony lasów przed zagrożeniem pożarowym. Stosowne umowy podpisano uroczyście na terenie Leśnej Bazy Lotniczej PGL RDLP w Katowicach – Lotnisko Opole-Polska Nowa Wieś.

Na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych cztery Fundusze przeznaczą łącznie 620 tys. zł. Katowicki Fundusz – 400 tys. zł, Wrocławski i Opolski po 100 tys. zł i Krakowski – 20 tys. zł. Środki pozwolą zarówno na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczej, jak i dostarczenie wielu niezbędnych informacji dostępnych jedynie podczas obserwacji z powietrza. Jednocześnie działania te wiążą się bezpośrednio z ochroną klimatu poprzez ograniczanie szkodliwej emisji CO2, będącej następstwem pożarów.

Loty będą realizowane na terenach leśnych województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze odpowiadają za lokalizację pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej, a także powstrzymanie pożaru do momentu dotarcia sił naziemnych. Na uzupełnienie zapasu wody i ponowne pojawienie się na miejscu akcji gaśniczej, zarówno samoloty jak i śmigłowce potrzebują zaledwie kilkunastu minut. Duża liczba punktów czerpania wody daje możliwość szybkiego dotarcia i powrotu w rejon pożaru. Ponadto patrolowanie i obserwacja rozwoju pożaru z powietrza zwiększa bezpieczeństwo osób zaangażowanych w akcję gaśniczą, a samoloty mogą dokonywać zrzutów środków gaśniczych na obszary, w których przebywanie strażaków jest bardzo niebezpieczne (np. płonące młodniki) lub nawet niemożliwe.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu są nadleśnictwa we wszystkich kategoriach zagrożenia pożarowego. Loty patrolowe będą wykonywane na obszarze ponad 560 tys. ha.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content