Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie pod wynajem?

fot. Pexels.com

Kwestia zaciągnięcia zobowiązania z myślą o zakupie nieruchomości pod wynajem przez wiele lat wzbudzała wiele kontrowersji. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na takie posunięcie. Dzięki środkom pozyskanym w ten sposób możliwe jest szybkie nabycie nieruchomości, a dzięki jej wynajęciu zobowiązanie spłaca się samo lub może na tym dodatkowo zarobić. Sprawdź, co warto wiedzieć o takiej inwestycji.

Czy zakup mieszkania pod wynajem ze środków kredytowych to częste rozwiązanie?

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem to dla wielu osób bardzo wygodna opcja, która pozwala zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na lata. Jest ona oczywiście obarczona pewnym ryzykiem, zwłaszcza przy finansowaniu zakupu ze środków pochodzących z kredytu. Jednak osoba, która planuje zainwestować w nieruchomość i ją wynająć może tylko na tym zyskać. Dzięki takiej opcji możliwe jest regularne spłacanie zadłużenia kredytowego. Co więcej, odpowiednia stawka za wynajem sprawia, że można liczyć również na dodatkowy zarobek. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że kredyt na mieszkanie pod wynajem jest obecnie tak popularnym rozwiązaniem.

Kredyt na zakup mieszkania pod wynajem jako inwestycja długoterminowa

Osoba zaciągająca kredyt hipoteczny na zakup mieszkania pod wynajem decyduje się na tak zwaną inwestycję długoterminową. Podpisując umowę z bankiem, zobowiązuje się spłacać swoje zadłużenie w określonych ratach, które reguluje umowa. Jednocześnie, będąc nowym właścicielem, podejmuje się wynajęcia danego lokalu osobie trzeciej. Dzięki temu może liczyć na spłatę swojego comiesięcznego zobowiązania bez obaw o nadszarpnięcie domowego budżetu. Po spłacie całego kredytu możliwy jest natomiast dodatkowy zarobek na wynajmie.

Bez względu na cel zakupu mieszkania, inwestycja tego typu wiąże się z koniecznością przejścia standardowej procedury weryfikacyjnej przez bank. Oznacza to między innymi konieczność:

  • wniesienia wkładu własnego na poczet uzyskania kredytu hipotecznego,
  • przedstawienia dokumentów dotyczących źródeł uzyskiwania przychodu oraz ich comiesięcznej wysokości,
  • spełnienia pozostałych wymagań potrzebnych do wydania pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego.


Czy można wynająć mieszkanie nabyte za kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny nie ogranicza w żaden sposób nowego właściciela w zakresie możliwości wynajęcia mieszkania. Zgodnie z umową pomiędzy bankiem i wnioskodawcą, kredyty mieszkaniowe dają pełną swobodę w zarządzaniu nieruchomością do czasu, dopóki nie doprowadza się do obniżenia jej wartości rynkowej, co byłoby równoznaczne z zagrożeniem interesów banku.

Również ze strony osoby, która decyduje się na wynajęcie mieszkania, nie ma znaczenia, czy jest ono obciążone hipoteką. Umowa wynajmu zawierana jest pomiędzy najemcą a wynajmującym bez angażowania w sprawę banku.

Jedyne ryzyko, jakie pojawia się w tej sytuacji, to możliwe trudności z wynajmem lokalu. Te mogą wynikać z braku zainteresowania z uwagi na mało atrakcyjną lokalizację czy zły stan techniczny mieszkania. Warto więc przemyśleć zakup pod tym kątem, aby nieruchomość była atrakcyjna dla osób poszukujących nowego lokum.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content