Czy różowe delfiny istnieją? Odpowiedź znajdziesz w ZOO Wrocław

fot. Radio Rodzina

We wrocławskim ZOO można zobaczyć modele różowych delfinów w skali 1:1. Zostały one dostarczane przez stowarzyszenie Castellum Nostrum. To jedna z akcji ZOO, której celem jest propagowanie wiedzy nt. polepszania stanów wód i ochronie zagrożonych gatunków.

Szczegóły makiety przybliża prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– Chcemy pokazać jak zróżnicowany jest nasz świat – dodaje prof. Piotr Tryjanowski.

– Misją ogrodów zoologicznych jest ochrona naukowa, edukacja i badania naukowe – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji wrocławskiego zoo.

Warto poznać delfiny bliżej. Należą do waleni, których grupa skupia około 80 gatunków zwierząt. Oprócz delfinów, do tego samego rzędu należą również morświny i płetwale. Tymczasem samych gatunków delfinów jest kilkadziesiąt, a co ciekawe, są wśród nich także słodkowodne. Delfiny oceaniczne, których naturalnym środowiskiem jest słona woda, przepływają w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów. Jednemu delfinowi nie wystarczy do życia nawet obszar wielkości całego województwa dolnośląskiego! 

Obecnie na wystawie podziwiać można 28 modeli różnych gatunków delfinów i morświnów w skali 1:1.

Na wystawie znajduje się również model wala dziobogłowego Ramari, czyli gatunku odkrytego dopiero w 2021 roku! Jest to pierwszy taki model na świecie. Można również podziwiać model delfina Hektora Maui, który jest jednym z najmniejszych i najrzadszych gatunków świata.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content