25 lat po powodzi tysiąclecia. Nie zmarnowaliśmy tego czasu – mówi ekspert

Okrągła rocznica to dobry czas na podsumowanie wysiłków, jakie od tamtego momentu podjęto w celu uniknięcia podobnych scenariuszy w przyszłości. Opowiedział nam na ten temat Jarosław Garbacz stojący na czele Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Największa w historii kraju modernizacja obiektów hydrotechnicznych

Tak nasz Gość określił bardzo szeroko zakrojone prace przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego zrealizowane w minionej dekadzie. Co najmniej równie ważne jest jednak także to, co wykonane zostało często daleko od Wrocławia. To przede wszystkim całkowita zmiana podejścia do kontrolowania zagrożeń. Stworzono cały system, na który składają się Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej i mniejsze placówki terenowe. W efekcie całe południe kraju zdolne jest do obserwowania sytuacji i przewidywania ryzyka powodzi. Ogromne znaczenie ma także – czego zabrakło w roku 1997 – mechanizm komunikacji ze stroną czeską, pozwalający w porę zareagować na dokonany tam zrzut wody.

Aktywne reagowanie na zagrożenia umożliwia nam szereg obiektów hydrotechnicznych ze Zbiornikiem Racibórz Dolny na czele. Trwają jednak prace nad kolejnymi inwestycjami.

Jesteśmy gotowi nie tylko na powodzie

Jak zapewnia specjalista, dziś jesteśmy przygotowani nawet na taką wodę jak ta, która nadeszła latem 1997 roku. W rozmowie poruszona została także kwestia żeglowności Odry i znaczenia związanych z tym inwestycji dla bezpieczeństwa powodziowego. Nasz Gość odniósł się także do wyzwań towarzyszących zmianom klimatu, na które również w dużej mierze odpowiadają realizowane w naszym kraju przedsięwzięcia.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Przygotował: Mikołaj Kłobuch

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content