Gospodarka, turystyka, edukacja i wino…o tym się dziś mówi w Gruzji

fot. Radio Rodzina

Wymiana studentów i nauczycieli, festiwal jazzowy to najbliższe plany Dolnego Śląska i Adżarii. Oba regiony współpracują od 2016 roku podejmując szereg inicjatyw w turystyce, gospodarce, kulturze czy medycynie. Delegacja z Dolnego Śląska przebywa w Gruzji w ramach projektu „Going Global”, gdzie spotkała się ze stroną rządzącą Adżarskiej Republiki Autonomicznej.

Przedstawiciele Dolnego Śląska spotkali się z Ministrem Finansów i Gospodarki, Ministrem Edukacji i Sportu oraz Ministrem Rolnictwa Adżarii. Odwiedzają także lokalne winiarnie i zapoznają się ze specyfiką produkcji gruzińskiego wina.

Minister finansów i gospodarki Adżarskiej Republiki Autonomicznej – Jaba Phutkaradze zapowiedział organizację Forum Biznesowego z udziałem spółek z Polski, a także uczestnictwo w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Powraca temat bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Batumi – Corocznie o 10 proc. rośnie liczba turystów z Polski do Gruzji – zaznacza minister.

Niewykluczone, że zostanie utworzone bezpośrednie lotnicze połączenie do Batumi.

O najbliższych planach w obszarze edukacji mówi Maiia Khajishvili – Minister Edukacji i Sportu. Uniwersytet w Batumi planuje m.in. wymianę studentów z jedną z dolnośląskich uczelni.

O spotkaniu z ministrami mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Budowanie relacji na gospodarczych wydarzeniach jak Forum Ekonomiczne w Karpaczu przynosi konkretne owoce – dodaje wicemarszałek.

Jeśli chcemy budować wieloletnią współpracę musimy stawiać na młode pokolenie – podkreśla Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Pojawił się także pomysł zorganizowania festiwalu jazzowego.

Wzajemnie się poznając wnosimy wiele do naszej relacji. Współpraca w edukacji bardzo dobrze się rozwija – ocenia Jacek Iwancz – Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W sierpniu grupa uczniów z Dolnego Śląska wyjedzie do Gruzji, z kolei we wrześniu odwiedzą nasz region dzieci i młodzież z Adżarii. Do tej pory w ramach wymiany z Dolnego Śląska z Gruzją uczestniczyło ok. pół tysiąca uczniów.

Cytrusy, czarna borówka i wino

Dolny Śląsk i Adżaria współpracują także w dziedzinie rolnictwa. Gruziński region słynie z uprawy cytrusów czy wina.

W ubiegłym roku do Polski trafiło 80 ton owoców. W planach jest także eksport czarnej borówki i zwiększenie dostaw wina – zapowiada Minister Rolnictwa Adżari – Zaza Shavadze.

W 2021 r. do naszego kraju z Gruzji trafiło 7 mln butelek gruzińskiego wina.

Duży potencjał minister rolnictwa dostrzega w branży tego trunku, miodu, czy orzechów laskowych. Uważa, że spotkania tj. w ramach „Going Global” mogą przynieść zamierzony efekt.

W tym roku przypada 30. rocznica współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Najlepiej współpracę obrazują liczby. Mówi Damian Mrozek – Radny Województwa Dolnośląskiego.

Delegacja z Dolnego Śląska odwiedza także lokalne winiarnie i zapoznaje się ze specyfiką produkcji gruzińskiego wina.

Współpraca Dolnego Śląska i Adżari trwa od 6 lat. W planach są także inicjatywy w medycynie poprzez organizację staży medycznych dla lekarzy i pracowników służby zdrowia w szpitalach Dolnego Śląska.

Początki relacji między regionami przypomina Jadwiga Szeląg – Radna Województwa Dolnośląskiego.

Województwo Dolnośląskie i Adżaria m.in. brały udział w Targach Turystycznych, organizują wzajemne misje ekonomiczne, spotkania B2B.

W 2017 roku podpisano porozumienie pomiędzy gminami Milicz i Kobuleti. Zaplanowano także porozumienie pomiędzy gminą Bardo i Keda oraz powiatem Trzebnickim i powiatem Shuakchevi.

ZOBACZ TAKŻE:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content