Jak dobrze zaplanować oświetlenie we wnętrzu?

fot. Radio Rodzina

Odpowiednie oświetlenie wnętrza wpływa nie tylko na funkcjonalność korzystania z niego, ale również na względy estetyczne. Wielu inwestorów zapomina o tym, zadowalając się bardziej przypadkowymi rozwiązaniami. Zobacz, jak dobrze zaplanować oświetlenie we wnętrzu.

W okresie jesienno-zimowym w polskich warunkach sztuczne oświetlenie jest używane często już od godziny 15.00. Bez niego trudno wyobrazić sobie czytanie książki, odrabianie lekcji czy przygotowywanie posiłków. Normalne funkcjonowanie jest zwyczajnie niemożliwe. Niestety, wielu inwestorów po macoszemu podchodzi do tematyki oświetlenia domu czy mieszkania. Tymczasem jest to aspekt kluczowy dla komfortowego korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Czym się kierować, rozplanowując oświetlenie w swoim wnętrzu?

Po pierwsze: stworzenie dobrego projektu

Dobrze przygotowany projekt elektryki rozpoczyna się od planu sporządzonego na papierze bądź na ekranie komputera. Stanowi punkt wyjściowy dla wszelkiego typu prac w budynku. Profesjonalny elektryk Wrocław rozplanuje oświetlenie w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał danego pomieszczenia i uczynić go możliwie funkcjonalnym. Ci, którzy po raz pierwszy urządzają wnętrze, na przykład mieszkanie odebrane świeżo od dewelopera, muszą zabrać się za elektrykę praktycznie w pierwszej kolejności. Późniejsze przeróbki będą generować za sobą konieczność naprawy tynku i ponownego malowania fragmentu ścian czy sufitu.

Po drugie: podział pomieszczenia na strefy

Współcześnie budowane domy i mieszkania coraz częściej składają się z otwartych przestrzeni strefy dziennej. Warto wyodrębnić w nich różne przestrzenie o odmiennych funkcjach. Z całą pewnością podstawowy podział obejmuje kuchnię otwartą na salon, czyli przestrzeń do przyrządzania potraw. Innym miejscem jest stół jadalniany, przy którym rodzina spotyka się, aby wspólnie rozpocząć lub zakończyć dzień i skonsumować posiłek. Jeszcze inna jest strefa wypoczynku, znajdująca się w pobliżu telewizora i kanapy, która sprzyja rozrywce. Poszczególne strefy warto zaakcentować, sięgając po zróżnicowane oświetlenie. Aktualne trendy pokazują, że umiejętnie mieszając ze sobą lampy można stworzyć spójne i niebanalne wnętrze, choć potrzeba do tego sporego wyczucia. W razie jakichkolwiek awarii i problemów warto wezwać pogotowie elektryczne Wrocław.

Po trzecie: dopasowanie rodzaju lamp do całej aranżacji

Na rynku można nabyć bardzo różne systemy oświetleniowe. To, na co należy zwracać uwagę, jest dopasowanie rodzaju oświetlenia do przyjętej stylistyki wnętrza. I tak do pomieszczeń utrzymanych w stylistyce boho scandi znakomicie pasują wiszące lampy, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bambus, drewno, wiklina czy trawa morska. We wnętrzach inspirowanych stylistyką art deco znakomicie prezentują się złoto-mleczne lampy o kulistym kształcie. Z kolei w modnym lofcie świetnie sprawdzają się lampy typu reflektorki, sufitowe pająki czy też pojedyncze lampy-żarówki z ozdobnym żarnikiem.


Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content