O atomie w siedzibie KGHM

fot. Radio Rodzina

Budowa bloku SMR, jego finansowanie, proces licencjonowania, lokalizacja, eksploatacja i zarządzanie pracą w elektrowni atomowej – to m.in. tematy poruszane w siedzibie KGHM w Lubinie. W spotkaniu, które poprowadzili dziennikarze zajmujący się tą tematyką oraz wykładzie profesora Ludwika Pieńkowskiego o zaangażowaniu KGHM w budowę SMR uczestniczyło Radio Rodzina.

KGHM, lider w produkcji miedzi i srebra jako pierwszy wdroży SMR w Polsce. Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki – energią.

O tym dlaczego miedziowy potentat poszukuje energii jądrowej – mówi prof. Ludwik Pieńkowski – ekspert KGHM Polska Miedź S.A..

KGHM w ramach umowy zawartej z amerykańską firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki.

Obecnie prowadzone są działania w trzech obszarach, dodaje prof.

Projekt wyklucza katastrofę na miarę np. Czarnobylu. Charakteryzuje się wysokimi parametrami bezpieczeństwa – zaznacza profesor Ludwik Pieńkowski.

-Jedną z zalet jest budowa modułowa projektu, co oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia – podkreśla ekspert.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA.

W trakcie spotkania poruszona była także kwestia potrzeb energetycznych, które jest w stanie zaspokoić blok SMR-owy.

Jeden moduł ma moc ok 77 megawatów. Projekty, które mają zostać zrealizowane w USA, Rumunii i Polsce mają mieć po 6 modułów.

Studium lokalizacyjne, które wskaże miejsce, gdzie projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, powinno zostać ukończone jeszcze w tym roku.

Na jakim etapie jest obecnie proces legislacyjny projektu – mówi Maciej Wójcik – zastępca dyrektora Departamentu Energii Jądrowej KGHM Polska Miedź S.A.

Obecnie prowadzone są działania ws. wyznaczenia lokalizacji, gdzie ewentualnie mógłby zostać zrealizowany taki projekt.

– Jeśli badania środowiskowe i lokalizacyjne ruszą w przyszłym roku, termin realizacji projektu jest realny w 2029 r. – dodaje z-ca dyrektora Maciej Wójcik.

Miedziowy gigant myśli również o kadrze zarządzającej tą inwestycją. Docelowo elektrownia atomowa mogłaby zatrudnić ok. 200 osób.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content