PGE zaprasza do Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

fot. Radio Rodzina

Od 1 lipca zostaje otwarty Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentuje on najważniejsze polskie pamiątki historyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia, na który składać się będzie szereg różnorodnych wydarzeń, w tym gra dla rodzin z dziećmi, mapping czy wykłady historyczne. Mecenasem Edukacji Nowego Skarbca Koronnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Zainaugurowana w grudniu 2021 roku współpraca z Zamkiem Królewskim na Wawelu to ważny element działań PGE, mających na celu wsparcie i promocję polskiej kultury. Nowy Skarbiec Koronny, otwarty dzięki naszemu wsparciu, jest jedynym w skali kraju zbiorem unikatowych polskich pamiątek historycznych, wśród których znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce –  Szczerbiec –  miecz koronacyjny królów Polski. Jestem przekonany, że nasza współpraca z Zamkiem na Wawelu służy nie tylko promocji Krakowa i regionu, ale również przyczynia się do rozwoju i promocji naszej historii i kultury narodowej poza granicami kraju – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowy Skarbiec Koronny nawiązuje do znajdujących się na Wawelu dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego. Mieściły one najcenniejsze insygnia władzy królewskiej oraz klejnoty koronne, jak również najważniejsze dokumenty państwowe.

Nawet jeśli ktoś bardzo dobrze znał Skarbiec, będzie zaskoczony jego obecną odsłoną. Prace nad otwarciem Nowego Skarbca Koronnego trwały jedenaście miesięcy. Zamiast do czterech zapraszamy teraz do dwunastu nowo zaaranżowanych sal. To w większości dotychczas nieznana publiczności przestrzeń, w której do niedawna znajdowały się magazyny Archiwum Narodowego, przeniesione w 2020 roku do nowej siedziby. Jest to więc nie tylko znacząca różnica jakościowa, ale także ilościowa, ponieważ duża przestrzeń umożliwia pokazanie
o wiele większej liczby eksponatów
 – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu– Prezentujemy rozmaite zabytki rzemiosła artystycznego – srebra, tkaniny, trofea, militaria, a także dzieła malarstwa. To zatem wystawa kompletna, która opowiada nie tylko dzieje samego Skarbca, ale też Rzeczypospolitej. Metamorfoza Skarbca oznacza więc dla publiczności nowe spojrzenie na wyjątkową kolekcję i niezapomniane doświadczenia w kontakcie ze sztuką i historią – dodaje dyrektor Zamku.

Pierwszy raz, w ramach ekspozycji muzealnej, wystawa Skarbiec Koronny została udostępniona w 1930 roku, a potem systematycznie wzbogacana. Nowa odsłona ekspozycji, która została właśnie udostępniona publiczności, prezentuje zbiór najbardziej reprezentacyjnych kosztowności w Polsce. Są to  precjoza ze skarbców m.in.  króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich, jak również pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach, a także militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota z okresu od XV do XVIII wieku. Wśród nich znajduje się także najważniejsza polska pamiątka historyczna – Szczerbiec.  W nowym Skarbcu Koronnym, w dwunastu salach prezentowane są zarówno szeroko znane zabytki, jak i te, które dotychczas nie były dawno lub nawet nigdy wcześniej eksponowane.  Dodatkowo, wszystkie one zostały opatrzone komentarzami wyjaśniającymi ich znaczenie i walory.

Nowy Skarbiec Koronny jest dostępny dla wszystkich grup wiekowych i osób z niepełnosprawnościami (w tym ruchową i wzroku). W ramach wystawy zostały udostępnione ścieżki zwiedzania i edukacyjne oraz zajęcia, w tym infografiki i animacje. W przestrzeni wystawy znajdują się także punkty edukacyjne z informacjami na temat wybranych zabytków lub zagadnień. Dostępne są także kopie wybranych zabytków, aby można było dokładniej poznać technikę ich wykonania, fakturę, kształt czy ciężar.

W Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu, znajduje się także pierwszy w Polsce, tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową, odkryć, jak wyglądają eksponaty oraz posłuchać o ich historii i znaczeniu.

Przez cały czas trwania wystawy będzie także prowadzony program wydarzeń edukacyjnych i interpretacyjnych, który będzie na bieżąco poszerzany. Spotkania odbywać się będą w ramach takich cykli, jak: oprowadzania z konserwatorem, spotkania z kustoszem, oprowadzania tematyczne, spotkania dla młodzieży i dorosłych, wykłady czy wawelskie spotkania z historią i sztuką.

Ponadto od 1 do 3 lipca od godz. 21.30 do północy na dziedzińcu arkadowym na Wawelu będzie wyświetlany mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej. 2 lipca odbędzie się natomiast gra terenowa zatytułowana „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. Jednym z filarów strategii sponsoringowej PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury. PGE współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest Mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku, z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie jest Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego i Nowego Skarbca Koronnego, oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie jest Mecenasem wystawy „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej”. PGE jest także Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie i 15 filharmonii w całej Polsce.

Link do filmu, YouTube: 

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content