Właściwości odżywcze kopru
włoskiego

Fresh fennel in white background

Właściwości odżywcze kopru włoskiego

Koper włoski, inaczej zwany fenkułem, jest rośliną dwuletnią lub wieloletnią, to znana przyprawa, cenne warzywo oraz składnik mieszanek ziołowych o leczniczym działaniu. Koper ma wszechstronne zastosowanie, co zawdzięcza substancjom odżywczym, olejkom aromatycznym oraz wartościowym składnikom, które wykazują korzystne dla zdrowia działanie.

Jeden koper, wiele zastosowań

W kuchni koper włoski znany jest jako warzywo o mięsistych pochwach liściowych, które można jeść na surowo, gotować lub grillować. Liście mają delikatny, ale wyczuwalny anyżkowy smak, dlatego to ceniony produkt w kuchni śródziemnomorskiej. Liście są bogatym źródłem antyoksydantów, witamin i minerałów. Surowy fenkuł jest zasobny w błonnik, dlatego warto go włączyć do swojej diety.

Każda część kopru włoskiego jest jadalna i znalazła powszechnie zastosowanie w medycynie, w kuchni oraz w ziołolecznictwie. Surowcem lekarskim są głównie owoce. U kopru włoskiego mają postać żebrowanych niełupek o bardzo intensywnym zapachu. Za aromat odpowiada wysoka zawartość olejku koprowego.

Delikatne liście rośliny służą do aromatyzowania kiszonek, są dodatkiem do zup, sosów, dań mięsnych oraz warzywnych. Nadają potrawom charakterystycznego zapachu oraz smaku. Olejkiem koprowym można aromatyzować napoje alkoholowe, likiery oraz słodkie wyroby cukiernicze. Olejek jest wykorzystywany również w przemyśle kosmetycznym, nadaje zapach mydłom oraz jest nutą zapachową w niektórych perfumach.

Co znajduje się w koprze włoskim?

Fenkuł zawiera cenne dla zdrowia składniki. To głównie przeciwutleniacze, olejki eteryczne, ale też witaminy oraz minerały. Zielone warzywo jest bogate w kwas foliowy, w witaminę C oraz w wapń. Świeży koper włoski zawiera też sporo potasu oraz fosforu. Olejek koprowy to najpopularniejszy składnik używany od dawna w ziołolecznictwie oraz w medycynie. W skład olejku koprowego wchodzą unikalne związki takie jak:

  • anetol,
  • felandren,
  • dwupenten,
  • fenikulina,
  • kamfen,
  • pinen.

Koper włoski jest bogatym źródłem błonnika, czyli włókna roślinnego, ma niewiele kalorii, bo jedynie 31 kcal w 100 gramach produktu. Jest źródłem białka oraz węglowodanów, głównie cukrów złożonych. Zawiera niewiele tłuszczu, ponieważ składa się głównie z wody.

Jakie działanie ma koper włoski?

Olejek koprowy działa świetnie na układ pokarmowy. Zawartość unikalnych związków lotnych łagodzi dolegliwości żołądkowe, pomaga pozbyć się wzdęć, reguluje trawienie oraz przyspiesza regenerację ścian żołądka. Wyciągi oraz okłady z kopru włoskiego pomagają zniwelować stany zapalne, dezynfekują rany, przyspieszają procesy gojenia się ran.

Olejek pozyskiwany z kopru włoskiego to środek wykrztuśny, który przynosi ukojenie podczas infekcji dróg oddechowych. Ma działanie napotne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbakteryjne. Olejek koprowy służy do robienia inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Zmielone owoce służą do wytwarzania herbatek koprowych, które zalecane są do pobudzania laktacji. Herbatka przynosi ulgę we wzdęciach i pomaga w procesach regeneracji wątroby, koper wykazuje delikatne działanie uspokajające.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content