Dokąd tupta jeż? Do TAURONA

Fot. ZOO Wrocław

Jeż stał się symbolem nowej strategii Grupy TAURON. Energetyczny lider ogłosił Zielony Zwrot TAURONA – energia na okrągło w trakcie Kongresu 590. W ostatnich dniach w kilku miastach młodzi ludzie zademonstrowali swoje wsparcie dla jeży. Flashmoby przykuły uwagę przechodniów w Krakowie, Warszawie i Katowicach. W trakcie wydarzeń odczytywano Manifest jeżowy. Organizatorem wydarzeń okazała się TAURON.

– Od lat jeże są symbolem Zielonego Zwrotu TAURONA, ekologicznej transformacji firmy. Pomagamy tym zwierzętom wracać do pełni zdrowia, promujemy wiedzę o jeżach, do parków trafiają specjalne domki dla tych sympatycznych zwierząt. Teraz czas na publiczne ogłoszenie: jeże są z nami na dłużej i co roku będziemy działać mając na uwadze jeże – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Na przykładzie troski o jeże chcemy pokazać naszą wrażliwość, którą będziemy kierować się w procesie transformacji energetycznej w kraju – dbając o najsłabszych i walcząc z ubóstwem energetycznym – wyjaśnia Szczeszek.

W trakcie flashmobów w Krakowie, Warszawie i w Katowicach pojawiły się postery zadające pytanie: „Dokąd tupta jeż?”. Powstała też strona dokadtuptajez.pl. Wspólnym mianownikiem tych działań i odpowiedzią na pytanie jest: do TAURONA.

Najbliższym działaniem będzie TAURONA będzie przekazanie 10 znaków przydrogowych z napisem „jeż wolniej”, które równocześnie pełnią rolę domku dla owadów. TAURON zamierza wdrożyć w życie Manifest jeżowy.

Treść manifestu:

„MANIFEST JEŻOWY

Preambuła:

Jeż jest dobrem narodowym Polski, mistrzem równowagi w przyrodzie, wojownikiem transformacji ekologicznej.

Żądamy:

1.​ Tworzenia sieci jeżowych schronisk, do których trafią jeże chore i ranne.
2.​ Lekcji o ochronie jeży w szkołach.
3.​ Jeżowych domków w parkach i na skwerach.
4.​ Znaków ostrzegawczych przy drogach, gdzie giną jeże.
5.​ Kampanii edukacyjnych przypominających, co stanowi największe zagrożenie dla jeży.

Obiecujemy:

Chronić, wspierać, ratować jeże.

Podpisano: Inicjatywa „Jasna Esencja Życia”.

TAURON od czterech lat realizuje projekt „Jeż MegaZwierz”. W ramach Piotr Gleńsk, jeden z pracowników firmy, prowadzi przydomową ochronkę dla kolczastych ssaków. W tym czasie udało się uratować ponad siedemdziesiąt jeży. Częścią projektu jest też budowanie specjalnych schronisk dla tych małych zwierząt i umieszczanie budek w miejscach, w których występuje deficyt naturalnych schronień.

Kilka rad jak pomóc jeżom w upałach:

  1. Oczko wodne, to dla jeża śmiertelna pułapka – spragniony zwierz starając się zbliżyć do lustra wody ześlizguje się z folii, z której jest zbudowane oczko i nie mogąc się wykaraskać z opresji najpierw słabnie, a potem tonie. Wyposaż oczko wodne w kratkę, tak by każdy kolczasty czworonóg miał szansę o własnych siłach opuścić oczko po zaspokojeniu pragnienia.
  2. Nie zostawiaj za sobą puszek i słoików – ciągle głodny jeż może wejść do takiej pułapki i nigdy już z niej nie wyjść.
  3. W ogródku nie używaj trucizn na ślimaki, jeż chętnie spożywa brzuchonogi i sam może się zatruć.
  4. Zerknij na pułapki architektoniczne w twoim otoczeniu. Wyposażenie kratki ściekowej czy kanalizacyjnej w
  5. Płot może uwięzić wszędobylskiego jeża. Jeśli nie ma przeciwskazań zrób otwory w pobliżu ziemi tak by jeż bezpiecznie mógł odwiedzić Twojego sąsiada.
  6. Wystaw miseczkę z wodą dla jeża. Czasem, szczególnie w miastach, trudno jeżowi znaleźć wodę.
  7. Jeśli widzisz dorosłego osobnika, który energicznie gdzieś tupta zostaw go w spokoju, to może być matka, która maszeruje karmić swoje potomstwo.
  8. NIGDY nie karm jeża mlekiem – laktoza w mleku jest niestrawna dla jeży, może bardzo zaszkodzić a nawet zabić jeża.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content